REKLAMA

Mózg a jelita

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
28-01-2021 14:30 (Powtórka: 02-06-2022)
Prowadzący:
Czas trwania:
02:03 min.
Udostępnij:

Mózg to mózg. Brzuch to brzuch. Mózgiem myślimy, w jelitach trawimy. Co ma jedno do drugiego ? A jednak ma. JI choć trudno w to uwierzyć jest związek między bakteriami w jelitach a naszym układem nerwowym. Wiele badań naukowych pokazuje, że nasz nastrój i zachowanie jest wykładnikiem różnych czynników, zarówno psychologicznych, jak i tych biochemicznych. Rozwiń »

Skomplikowany związek między mikrobiomem jelitowym a układem nerwowym nazywa się osią mózgowo-jelitową.

Okazuje się, że w naszych jelitach są bakterie, które potrafią produkować neuroprzekaźniki, czyli substancje, które oddziałują wprost na układ nerwowy.
Np. depresja i niepokój często współistnieją u pacjentów z IBS, a dysfunkcje jelit u dzieci z zaburzeniami ASD. Pozostaje niejasne, które objawy pojawiają się pierwsze.
Badania przedkliniczne wykazały zdolność mikroflory do modulowania zachowań emocjonalnych i wpływania na parametry istotne dla patogenezy i nasilenia depresji. Trzy różne typy badań sugerują przyczynowość depresji w zaburzeniach jelitowych. Są to przeszczepy kału pacjentów cierpiących na depresję myszom, które wywoływały u nich zachowania depresyjne. Podawanie pre- i probiotyków zdrowym osobom poprawiało nastrój i łagodziło odczuwanie lęku oraz wreszcie przypadek epidemii E. coli w Kanadzie i Niemczech, która doprowadziła do wzrostu objawów depresji i lęku wśród dotkniętej populacji. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
sponsorem programu jest dystrybutor suplementu diety probiotyków vivo miks Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska mózg to mózg brzuch dobrze mózgiem myślimy w jelitach trawi co ma jedno drugiego, a jednak 2, choć trudno w to uwierzyć jest związek między bakteriami limitach, a naszym układem nerwowym wiele badań naukowych pokazuje, że nastrój i zachowanie jest wykładnikiem różnych czynników zarówno psychologiczny jak tych biochemicznych w skomplikowany związek Rozwiń » między mikrobiom jelitowy układem nerwowym nazywa się osiąga mózg owo jelitowych okazuje się, że w naszych jelitach są bakterie, które potrafią produkować neuro przekaźniki, czyli substancje, które oddziałują wprost na układ nerwowy np. depresja niepokój często współistnieją u pacjentów z zespołem jelita drażliwego, a dysfunkcje jelit u dzieci z zaburzeniami autystycznymi pozostaje niejasne, które objawy pojawiają się pierwsze badania przedkliniczne wykazały zdolność dla sprawy do modelowania zachowań emocjonalnych i wpływania na parametry istotne dla po to, geneza myślenia depresji czy różne typy badań sugerują przyczynowości depresji zaburzenia jelitowe są to przeszczep kału pacjentów cierpiących na depresję myszą, które wywoływały u nich zachowania depresyjne podawanie Prey probiotyków zdrowym osobom poprawiały nastrój i łagodzi odczuwanie lęku oraz wreszcie przypadek epidemii Eko w Kanadzie Niemczech, która doprowadziła do wzrostu objawów depresji i lęku wśród dotkniętych populacji przewodnik medyczny zdrowie od poniedziałku do piątku po czternasty 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Black Weeks w TOK FM Premium to 60% zniżki na wszystkie pakiety. Podcasty i Radio TOK FM bez reklam w najniższej cenie w roku! Poznaj nowy pakiet "RAZEM" dla 3 osób.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA