REKLAMA

Mózg a jelita

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-01-28 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:03 min.
Udostępnij:

Mózg to mózg. Brzuch to brzuch. Mózgiem myślimy, w jelitach trawimy. Co ma jedno do drugiego ? A jednak ma. JI choć trudno w to uwierzyć jest związek między bakteriami w jelitach a naszym układem nerwowym. Wiele badań naukowych pokazuje, że nasz nastrój i zachowanie jest wykładnikiem różnych czynników, zarówno psychologicznych, jak i tych biochemicznych. Rozwiń »

Skomplikowany związek między mikrobiomem jelitowym a układem nerwowym nazywa się osią mózgowo-jelitową.

Okazuje się, że w naszych jelitach są bakterie, które potrafią produkować neuroprzekaźniki, czyli substancje, które oddziałują wprost na układ nerwowy.
Np. depresja i niepokój często współistnieją u pacjentów z IBS, a dysfunkcje jelit u dzieci z zaburzeniami ASD. Pozostaje niejasne, które objawy pojawiają się pierwsze.
Badania przedkliniczne wykazały zdolność mikroflory do modulowania zachowań emocjonalnych i wpływania na parametry istotne dla patogenezy i nasilenia depresji. Trzy różne typy badań sugerują przyczynowość depresji w zaburzeniach jelitowych. Są to przeszczepy kału pacjentów cierpiących na depresję myszom, które wywoływały u nich zachowania depresyjne. Podawanie pre- i probiotyków zdrowym osobom poprawiało nastrój i łagodziło odczuwanie lęku oraz wreszcie przypadek epidemii E. coli w Kanadzie i Niemczech, która doprowadziła do wzrostu objawów depresji i lęku wśród dotkniętej populacji. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA