REKLAMA

Kraków liderem w walce ze smogiem

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-01-29 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
02:05 min.
Udostępnij:

Przypatrzmy się jeszcze raz Krakowowi. Nie przez przypadek właśnie tam gdzie powstał pierwszy alarm smogowy - krakowski alarm smogowy, w jedynym mieście w Polsce obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Rozwiń »

Walka o czyste powietrze zaczęła się w Małopolsce i to na jej doświadczeniach bazowały kolejne województwa w całym kraju. Nie było łatwo. Krakowska uchwała była podejmowana dwukrotnie z powodów prawnych w 2013 i 2016 r. Na jej podstawie wprowadzono w mieście zakaz ogrzewania paliwami stałymi, który obowiązuje od 1 września 2019 roku. Jednak już wcześniej, między innymi za sprawą programów pomocowych oraz dotacji do wymiany źródeł ciepła, zmniejszała się liczba używanych w mieście kotłów na węgiel oraz drewno. Obecnie w mieście pozostało jeszcze, wg. szacunków Urzędu Miasta, ok. 1800 palenisk, a więc w okresie ostatnich 10 lat ich liczba zmniejszyła się około dwudziestokrotnie.

Jaki efekt: spadek średniego stężenia pyłu PM10 i PM 2.5 jest znacząco wyższy w Krakowie niż w całym województwie z wyłączeniem Krakowa.

Liczba dni w trakcie sezonu grzewczego, kiedy stężenie dobowe PM10 przekraczało poziom alarmowy spadła z 11 do zera, a w przypadku poziomu informowania z 35 do 2. Równie widoczny spadek zaobserwowano w przypadku dni z przekroczeniem dobowej normy dla PM10 – ze 125 dni w sezonie 2012/2013 do 64 w minionym sezonie grzewczym 2019/2020. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska przytoczmy jeszcze raz Krakowowi nie przez przypadek właśnie tam, gdzie powstał pierwszy alarm smogowy jedynym mieście w Polsce obowiązuje zakaz palenia węglem drewnem walka o czyste powietrze zaczęła się w Małopolsce i to na jej doświadczenie bazowały kolejne województwa nie było łatwo Krakowska uchwała była podejmowana dwukrotnie z powodu prawnych 20132016 roku na jej podstawie wprowadzono w mieście zakaz ogrzewania paliwami Rozwiń » stałymi, który obowiązuje od 1września 2019 roku jednak niż wcześniej m.in. za sprawą programów pomocowych oraz dotacji do wymiany źródeł ciepła zmniejszała się liczba używanych w mieście kotłów na węgiel oraz drewno obecnie w mieście pozostało jeszcze wg szacunków Urzędu Miasta około 1800 palenisk, a więc w okresie ostatnich 10 lat liczba zmniejszyła się około dwudziestokrotnie, jaki efekt spadek średniego stężenia pyłu Pm 10 PnB i pół jest znacząco wyższy w Krakowie niż w całym województwie z wyłączeniem Krakowa liczba dni w trakcie sezonu grzewczego, kiedy stężenie dobowe Pm 10 przekraczało poziom alarmowy spadła z 11 do zera, a w przypadku poziomu informowania z 352 równie widoczny spadek zaobserwowano w przypadku dni z przekroczeniem dobowej normy dla 50 ze 125 dni w sezonie 20122013 do 64 w minionym sezonie grzewczym przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku codziennie przed siódmą rano zapraszam także państwa do słuchania naszych informacji o stanie powietrza codziennie po ósmej i szesnasty przewodnik smogowy Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA