REKLAMA

Jak czytać oznakowania produktów probiotycznych

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
29-01-2021 14:30 (Powtórka: 03-06-2022)
Prowadzący:
Czas trwania:
02:06 min.
Udostępnij:

Probiotyki, probiotyki - odmieniane są przez wszystkie przypadki. Jeszcze kilka lat temu to słowo nie było powszechnie znane, dziś robi karierę. Rozwiń »
Dostępne są jako suplementy diety, ale występują też oczywiście naturalnie w niektórych produktach spożywczych; naturalnie fermentowanych; jogurty, kefiry, zsiadłe mleko - niesłodzone, czy kiszonki; kiszoną kapusta ogórki i inne. Uwaga; w wypadku kiszonek warto sprawdzić, czy produkt nie został termizowany, czyli potraktowany temperaturą, w celu zwiększenia okresu przydatności i czy nie zawiera środków konserwujących.
Tyle tylko, że nie wszystko co jest naturalnie fermentowane zawiera szczepy bakterii probiotycznych. Np nie każdy jogurt ma w sobie probiotyki.
Na miano probiotyku zasługuje produkt, który spełnia określone normy. Produkt probiotyczny powinien zawierać w 1 gramie minimum 10 milionów jednostek bakterii Bifidobacterium lub minimum 100 milionów Lactobacillus.
Jeśli producent chwali się probiotykami, i to niezależnie czy produkt jest naturalny czy łykamy go w tabletkach, to powinien podać nazwę konkretnego szczepu bakterii, który jest w nim zawarty. Sam gatunek i rodzaj bakterii nie zawsze wystarczy. Jak to czytać? Mamy gatunek, rodzaj i szczep bakterii, na przykład: Lactobacillus (gatunek) acidophilus (rodza) LA-5 (szczep), Bifidobacterium (gatunek) lactis(rodzaj) BB-12 (szczep). Szukajmy takiego oznakowania. Sam napis "zawiera żywe kultury bakterii nie wystarczy" Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
sponsorem programu jest dystrybutor suplementu diety probiotyków vivo miks Wodnik TOK FM na zdrowie dzień do Ewa Podolska probiotyki probiotyki probiotyki odmieniane są przez wszystkie przypadki jeszcze kilka lat temu to są nie było powszechnie znany dziś robi karierę dostępne są jako suplementy diety, ale występują też oczywiście naturalnie w niektórych produktach spożywczych naturalnie fermentowanych jogurty kefir zsiadłe mleko słodzone czy kiszonki kiszona kapusta ogórki Rozwiń » uwaga w przypadku kiszonek warto sprawdzić czy produkt został termin Giovanni, czyli potraktowany temperaturą w celu zwiększenia okresu przydatności czy nie zawiera środków konserwujących czy tylko, że nie wszystko co jest naturalnie fermentowane zawiera szczepy bakterii probiotycznych np. nie każdy ogród ma w sobie probiotyki na miano probiotyków zasługuje produkt spełnia określone normy produkt probiotyczny powinien zawierać w 1 g minimum 10 000 000 jednostek bakterii fido bakterią lub minimum 100 000 000 lat obecnie ZUS jeśli producent chwali się praktykami to niezależnie czy produkt jest naturalnym przyrzekamy w tabletkach powinien podać nazwę konkretnego szczepu bakterii, który jest w nim zawarte w sam gatunek rodzaj bakterii nie zawsze wystarczy jak czytać mamy gatunek rodzaj szczep fakty np. dla aktywacji los gatunku, a co do chwili guz rodzaj PLA 5 szczyt albo widok bakteriom gatunek dla PiS Rodzeń bb 12 szczep szukamy takiego oznakowania sam napis zawiera żywe kultury bakterii nie wystarczy przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz z rabatem 40%. Wybierz pakiet Standardowy z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA