REKLAMA

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
02-02-2021 14:30 (Powtórka: 22-06-2021)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:39 min.
Udostępnij:

Dzień dobry, Rozwiń »

Wczoraj już Państwu zwróciłam uwagę na to, że często robimy błędy - różne - przy pomiarze ciśnienia tętniczego. Zazwyczaj powodują one jego zawyżenie. Ciśnienie zmierzone po posiłku jak również rozmawianie w czasie pomiaru może zawyżyć wynik o 10-15 mm hg.

Istotna jest nasza pozycja; siądźmy tak by stopy były oparte o podłogę.

a nogi powinny być lekko rozluźnione. Jeżeli jest inaczej to każda z tych drobnych wydawałoby się rzeczy może podwyższyć wynik pomiaru od 2 do 8 mm hg. Plecy natomiast niech bę∂ą oparte - jeśli nie, ryzykujemy, że przyrząd pokaże zawyżone ciśnienie o 5 do 10 mm Hg Rękę najlepiej też o coś oprzyjmy, powinna się znajdować na poziomie serca. Jeśli ręka nie jest stabilnie podparta, zaczynamy nieświadomie wykonywać ćwiczenia izomeryczne, czyli napinać mięśnie, a takie działanie może zmienić wynik naszego ciśnienia rozkurczowego aż o 10 mm Hg. Częstym błędem jest podciąganie rękawu i rolowanie go na ramieniu. To daje dodatkową opaskę uciskową na ramieniu - efekt - zobaczymy wynik wyższy od 10 do 40 mm Hg.

Przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po 14.35 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska, czyli państwo zwróciło uwagę, że często robimy błędy różne przy pomiarze ciśnienia tętniczego zazwyczaj powodują one jego zawyżenia wcześniej zmierzony po posiłku jak również rozmawianie w czasie pomiaru może podnieść wynik od dziś do 15 mm słupa rtęci istotne jest nasza pozycja się liczby tak by stopy były oparte o podłogę, a nogi niech będą lekko rozluźniony, jeżeli jest inaczej to każda z tych drobnych Rozwiń » wydawałoby się rzeczy może podwyższyć wynik pomiaru od 2 do 8 mm słupa rtęci LED natomiast będą oparte jeśli nie ryzykujemy, że przyrząd pokaże zawyżony ciśnienie o 5 do 10mmHg rękę najlepiej też co się przyjmie powinna znajdować na poziomie serca jeśli ręka niestabilnie podparta zaczyna mnie świadomie wykonywać ćwiczenia izometryczne, czyli napinać mięśnie, a takie działanie może zmienić wynik naszego ciśnienia rozkurczowego aż o 10 mm w bardzo częstym błędem jest podciąganie ręka Voo i rolowanie go na ramieniu co daje dodatkową opaskę uciskową na tym, że ramieniu no i co zobaczymy wynik wyższy od 10 do 40 mm słupa rtęci przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternasty 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA