REKLAMA

Prawidłowe ciśnienie krwi - czyli jakie?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
03-02-2021 14:30 (Powtórka: 23-06-2021)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Dzień Dobry Rozwiń »

A ile właściwie powinno wynosić prawidłowe ciśnienie krwi. Optymalna wartość: poniżej 120 ciśnienia skurczowego i 80 ciśnienia rozkurczowego. Wartości powyżej 140 na 90, oznaczone dwukrotnie rozpoznawane są jako nadciśnienia. A co jeśli mamy ciśnienie takie pośrodku, np 130/85?

Otóż ciśnienie pomiędzy 120, a 129 skurczowe i 80 do 84 rozkurczowe jest ciśnieniem prawidłowym.

Natomiast ciśnienie pomiędzy 130 a 140 skurczowe i 85 do 89 rozkurczowe jest tzw. wysokim prawidłowym.

Nie jest ono jeszcze chorobą , ale ....u osób z takimi wartościami ciśnienia tętniczego częściej jednak dochodzi po pewnym czasie do rozwoju nadciśnienia. Z tego względu powyższy przedział wartości ciśnienia określa się jako stan przednadciśnieniowy.

U osób z ciśnieniem prawidłowym wysokim zaleca się częstszą kontrolę wartości ciśnienia, co najmniej raz na 6 miesięcy.

Jednak niezależnie od kontroli przy takim nadciśnieniu, dobrze jest pomyśleć o zmianach w stylu życia. Np: rzuceniu palenia lub modyfikacji diety Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie trendów Ewa Podolska ile właściwie powinno wynosić prawidłowe ciśnienie krwi optymalna wartości poniżej 120 ciśnienia skurczowego i 80 ciśnienia rozkurczowego wartości powyżej 14090 oznaczone dwukrotnie rozpoznawane są jako nadciśnienie, a co jeśli mamy ciśnienie takie pośrodku np. 130 na 85 Otóż ciśnienie pomiędzy 120129 kurs KOV i 80 do 84 i rozkurczowe jest istnienie prawidłowych natomiast ciśnienie pomiędzy 130140 kurczowo i 8589 oraz Rozwiń » kurczowe jest tzw. wysokim prawidłowy jest ona jeszcze chorobą, ale u osób z takimi wartościami ciśnienia tętniczego częściej jednak dochodzi po pewnym czasie do rozwoju nadciśnienia z tego względu na wyższy przedział wartości ciśnienia określa jako stan przed nadciśnieniem u osób ciśnieniem prawidłowym wysokim zaleca się częstszą kontrolę wartości ciśnienia co najmniej raz na 6 miesięcy jednak niezależnie od kontroli przy takim ciśnieniu dobrze pomyśleć o zmianach w stylu życia np. rzuceniu palenia lub modyfikacji diety przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA