REKLAMA

Ciśnienie krwi - co to znaczy skurczowe i rozkurczowe

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
05-02-2021 14:30 (Powtórka: 24-06-2021)
Prowadzący:
Czas trwania:
02:11 min.
Udostępnij:

W tym tygodniu o nadciśnieniu. Powiedziałam już jak należy je prawidłowo mierzyć, by wynik nie był zawyżony, a także jakie są normy ciśnienia. Rozwiń »
Przypomnę: optymalna wartość ciśnienia tętniczego krwi wynosi poniżej 120 ciśnienia skurczowego i 80 ciśnienia rozkurczowego. Ale co to właściwie znaczy ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Po kolei; serce to pompa - mięsień tłoczący krew. Serce wzorcowe to takie, przez które przepływa 6 l krwi na minutę i kurczy i rozkurcza się 70 razy na minutę. A czy wiedzą państwo, ile krwi serce pompuje każdego dnia? Ponad 6 ton krwi, która tętnicami i żyłami przemierza nawet 100 000 km. Bez niej nasz organizm umiera. Wróćmy do pracy serca. Kurczy się i rozkurcza.
Podczas skurczu krew wrzucana jest z komór do tętnic. Podczas rozkurczu napływa z przedsionków do komór. W warunkach normalnych serce człowieka wykonuje około 60 do 80 skurczów na minutę. W momencie skurczu komór serca krew napływa do tętnicy. To powoduje wzrost ciśnienia, w czasie rozkurczu ciśnienie tętnicze jest niższe. Dzięki takim właściwościom układu sercowo-naczyniowego wyróżniamy ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, czasami mówi się też górne i dolne ciśnienie krwi. RR=120/80 mm słupa rtęci - takie oznaczenie stosuje się do zapisania wartości ciśnienia krwi pacjenta z ciśnieniem 120/80. Skrót RR oznacza Ravarocci, dla uczczenia włoskiego lekarza, który jako pierwszy skonstruował aparat do mierzenia ciśnienia. 120 oznacza wartość ciśnienia skurczowego, 80 - wartość ciśnienia rozkurczowego. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska w tym tygodniu nadciśnieniu powiedziała już jak należy prawidłowo wnieść wynik nie był zagrożony, a także, jakie są normy ciśnienia przypomnę optymalna wartość ciśnienia tętniczego krwi wynosi poniżej 120 ciśnienia skurczowego i 80 ciśnienia rozkurczowego, ale co właściwie znaczy ciśnienie skurczowe i rozkurczowe no to pokolenie serce to po miejskim łączących krew serce wzorcowe takie, przez które przepływa 6l Rozwiń » wina minutę i kurczy i rozkurczają się 70×, a wiedzą państwo ile krwi serce pompuje każdego dnia ponad 6 ton krwi, która ten miejscami żyłami przemierza nawet 100 000 km bez nich nasz organizm umiera wrócimy do pracy serca kurczy się i skuta podczas skurczu krew wyrzucana jest z komór do tętnic podczas rozkurczu napływa z przyczynków do Como w warunkach normalnych serce człowieka wykonuje około 60 do 80 szkód w momencie skurczu komór serca krew napływa do tętnicy to powoduje wzrost ciśnienia w czasie rozkurczu ciśnienie tętnicze jest niższe dzięki takim właściwościom układu sercowo-naczyniowego wyróżniamy ciśnienie skurczowe rozkurczowe czasami mówi się też górnej dolnej ciśnienie krwi RR równa się 12080 mm słupa rtęci takie oznaczenie stosuje się do zapisania wartości ciśnienia krwi pacjenta z ciśnieniem 120 na 80 skrót RL oznacza RO ci dla uczczenia włoskiego lekarza, który jako pierwszy skonstruował aparat do mierzenia ciśnienia 120 oznacza wartość ciśnienia skurczowego w 80 wartość ciśnienia oraz szkód przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 30 przewodnik TOK FM na zdrowiu Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA