REKLAMA

Prawie 10 mln Polaków ma nadciśnienie - połowa o tym nie wie !

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-02-08 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:34 min.
Udostępnij:

Czy wiedzą państwo, co jest najgorsze w nadciśnieniu tętniczym. To że nie boli. Rozwiń »
A więc bagatelizujemy je. A według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym. Co trzeci Polak !
Prawie połowa chorych na nadciśnienie w ogóle nie wie o swej chorobie. A wśród osób leczonych mniej niż 1/3 jest leczona skutecznie, choć i tak lepiej: 15 lat temu prawidłowo leczonych było jedynie 12% chorych.
Lekarz prof. Piotr Jankowski z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przedstawił dane, z których wynika, że po upływie pół roku leczenie przerywa co trzeci chory, po roku leki zażywa trochę więcej niż połowa pacjentów, a po 2 latach już tylko co trzeci. Dlaczego ?
To proste. Najpierw przejęci swoim wysokim ciśnieniem, zaczynamy brać leki. Działają, ciśnienie spada. Uznajemy się za wyleczonych i leki odstawiamy. Tymczasem to tak nie działa. Leki na nadciśnienie trzeba stosować przez cały czas. Tylko wtedy może być ono na zalecanym poziomie.
https://www.politykazdrowotna.com/45058,raport-nfz-nadcisnienie-tetnicze-w-polsce-i-na-swiecie Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska czy wiedzą państwo co jest najgorszym nadciśnieniu tętniczym to, że nie boli, a więc bagatelizujemy je wg danych Narodowego Funduszu Zdrowia 2018 roku w Polsce żyło 9,91 000 000 dorosłych osób nadciśnienie tętnicze co trzeci Polak miał nadciśnienie z tym, że prawie połowa chorych w ogóle nie wie o swojej chorobie, a wśród osób leczonych mniej niż 13 jest leczona skutecznie chodzi tak jest lepiej 15 lat temu prawidłowo Rozwiń » leczonych było jedynie 12% chorych lek. prof. Piotr Jankowski z collegium medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przedstawił dane, z których wynika, że po upływie pół roku leczenie przebywa trzeci chory po roku leki zażywa trochę więcej niż połowa pacjentów, a po 2 latach już tylko co trzeci, dlaczego to proste najpierw przejęci swoim wysokim ciśnieniem zaczynamy brać leki działają ciśnienie spada uznajemy się za wyleczonych i leki odstawiam tymczasem co tak widział leki na nadciśnienie trzeba stosować przez cały czas tylko wtedy może być ono na zalecanym poziom przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA