REKLAMA

Nieswoiste Zapalenia Jelit a dysbioza

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-02-24 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:04 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy o naszych jelitach, bakteriach które je zasiedlają i chorobach, które noszą nazwę - przewlekłe nieswoiste zapalenia jelit. Rozwiń »

W krajach wysoko rozwiniętych Europy, Ameryki Północnej i w uprzemysłowionych państwach azjatyckich coraz więcej osób na nie choruje.

Uważa się, że przyczyną jest tzw zachodni styl życia: duża ilość stresującej pracy, jedzenie przetworzonej żywności, zbyt mało snu. Jak oceniają specjaliści z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, w Polsce na NZJ choruje ponad 50 tys. osób, w tym 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego - Crohna i 35-40 tys. na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. 1/4 stanowią dzieci i młodzież do 18 r. ż.

Prognozuje się, że w najbliższych latach liczba chorych może się zwiększyć do 250-350 tys. osób

Z chorobą tymi nierozerwalnie związane jest pojęcie dysbiozy

Cóż to takiego ? Dysbioza to zaburzenia równowagi w jelitach, czyli ilości, składu i funkcjonowania mikroflory jelitowej.

Z NZJ związana jest podwójna dysbioza bakterii jelitowych, charakteryzująca się zmniejszeniem liczebności szczepów wywołujących korzystne działanie i zwiększeniem liczebności szczepów patogennych.

Te zaburzenia składu mikrobioty mogą stanowić zarówno przyczynę, jak i skutek tych zaburzeń, tworząc tym samym błędny krąg.

Korzystałam z :

https://www.lactoral.pl/lactoral-ibd/dysbioza-pierwszy-krok-rozwoju-nieswoistych-zapalen-jelit/

https://www.biocodexmicrobiotainstitute.com/pl/pro/services/publications/dossiers-thematiques/maladies-inflammatoires-chroniques-intestinales-mici Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
sponsorem programu jest dystrybutor suplementu diety probiotyków vivo miks przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska dzisiaj ciąg dalszy naszych jelitach bakterie, które zasiedlają i chorobach, które noszą nazwy przewlekłe nieswoiste zapalenia jelit w krajach wysoko rozwiniętych Europy Ameryki północnej i uprzemysłowionych państwach azjatyckich coraz więcej osób nie choruje uważa się, że przyczyną tzw. zachodni styl życia dużo ile stresującej pracy i jedzenie Rozwiń » przetworzonej żywności zbyt mało snu jak oceniają specjaliści z polskiego Towarzystwa gastroenterologii w Polsce na nieswoiste zapalenia jelit choruje ponad 50 000 osób w tym 10 do 15 000 na chorobę Leśniowskiego-Crohna i 3540 000 na wrzodziejące zapalenie jelita grubego 14 stanowią dzieci młodzież do osiemnastego roku życia prognozuje się, że w najbliższych latach liczba chorych może zwiększyć się do 250150 000 osób z chorobami tymi nierozerwalnie związany z pojęcie zbiórki coś takiego zbioru za to zaburzenie równowagi w jelitach, czyli ilości składu i funkcjonowania mikroflory jelita nieswoistych zapaleń jelit związana jest podwójna dyski z bakterii jelitowych charakteryzująca się zmniejszeniem liczebności szczepów wywołujących korzystne działanie i zwiększyć liczebność szczepów patogennych chorobotwórczych te zaburzenia składu mikrobioty mogą stanowić zarówno przyczynę jak i skutek tych zaburzeń, a to tworzy błędny krąg przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA