REKLAMA

Przed i po szczepieniu nie zażywaj niektórych leków

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-03-04 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

Coraz nas więcej osób wokół nas jest zaszczepionych, przynajmniej pierwszą dawką szczepionki. Coraz częściej stykam się z pytaniami - jak sobie radzić gdy po szczepieniu pojawia się ból w miejscu szczepienia, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni, dreszcze, gorączka. Rozwiń »

Te objawy są one dowodem na to że szczepionka działa - układ immunologiczny uczy się walczyć z wirusem . . i zazwyczaj ustępują po kilku dniach.
Aby sobie z nimi poradzić sięgamy zazwyczaj po tzw niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wiele z nich możemy dostać bez recepty. Zawierają one zazwyczaj ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy naproksen.
Ale uwaga - eksperci twierdza, że istnieje ryzyko, że przyczynią się one do tego, iż organizm będzie produkował mniej przeciwciał i a więc nasza odpowiedź immunologiczna na szczepienie przeciw COVID -19. będzie słabsza. Cytuję za profesorem Robertem Flisiakiem "Ich przyjmowanie nie jest zalecane tuż przed i po przyjęciu każdego szczepienia, nie tylko na COVID-19"
Ale czy to znaczy, że że jeśli niedługo po przyjęciu szczepionki przyjęliśmy lek przeciwbólowy, to szczepionka będzie nieskuteczna.
Nie - odpowiada prof. Flisiak - "wpływ niesteroidowych leków przeciw zapalnych jest niewielki, nie ma więc ryzyka, że odpowiedź immunologiczna organizmu na szczepionkę będzie zablokowana, niemniej może być ona słabsza"
A co jeśli musimy wziąć lek przeciwbólowy ? Zażyjmy wówczas ten, który zawiera paracetamol.

Korzystałam z: https://www.medonet.pl/porozmawiajmyoszczepionce/szczepionka-na-covid-19,szczepienie-na-covid-19--leki---czego-nie-zazywac-przed-i-po-szczepieniu-,artykul,95603526.html Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień da Ewa Podolska oraz więcej osób wokół nas zaszczepią co najmniej pierwszą dawką szczepionki coraz częściej styka się pytania jak sobie radzić w Polsce 5 pojawia się w gdy weszła i zmęczeni uległo uległ 5 i wreszcie gorących to wiaty są dowodem na to, że szczepionka działa układ immunologiczny uczy się bardziej z wirusem i zazwyczaj ustępują po kilku dniach, aby sobie poradzić dzięki zazwyczaj prezentowane niesteroidowe leki Rozwiń » przeciwzapalne wiele z nich możemy dostać fizycy zawierają zazwyczaj ibuprofen kwas acetylosalicylowy czy na trop, ale uwag eksperci twierdzą, że istnieje ryzyko czy przyczynią się, ale do tego, iż organizm będzie produkował mniej przeciwciał, a więc nasza odpowiedź immunologiczną na szczepienie przeciwko 19 będzie słabszy cytuję za prof. Robertem pisanki i przyjmowanie nie jest zalecane tuż przed i po przyjęciu każdego szczepienia nie tylko na covid-19, ale czy to znaczy część niedługo po przyjęciu szczepionki byliśmy leki przeciwbólowe szczepionkami jest skuteczne nie odpowiada apetyty wpływ niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest niebieski nie ma, więc ryzyka, że odpowiedź immunologiczną organizmu na szczepionce między zablokowanych, niemniej może być słabszy, a co jeśli musimy się leczyć zaś wywód ten, który zawiera paracetamol czy godzin medyczny od poniedziałku do piątku po czternasty 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA