REKLAMA

Jak pracuje nerka?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-03-09 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:17 min.
Udostępnij:

Ten tydzień poświęcam nerkom. Pojutrze bowiem Światowy Dzień Nerek. Rozwiń »
Jak pracują nerka ?
Jak gaza lub gęste sito. Filtruje.
I to jak dużo - 6 litrów na godzinę czyli 150 l. na dobę. Z tego 99 procent jest zresorbowane z powrotem, z moczem wydalamy półtora litra.
Jak działa filtr czyli kłębuszki nerkowe?

Odsącza wodę, z niej wyłapuje to co potrzebne i wyrzuca to co szkodliwe np. leki. Wchłania glukozę i aminokwasy, nie wchłania fosforanów.
Czy gdy za dużo pijemy to nerce nie szkodzi. Jeśli mamy zdrowe nerki i serce to nie. Możemy wypić i 20 litrów. Nerka sobie poradzi.
Jeśli pijemy za mało, to sytuacja jest dla niej znacznie gorsza.
Dlaczego ? O tym w następnych odcinkach Przewodnika Medycznego Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska ten tydzień poświęca nerką pojutrze bowiem światowy dzień nerek jak pracuje nerka jak gazę lub gęste sito filtruje i tu jak dużo 6l/h, czyli 150l na dobę z tego 99% jest rezerwowany z powrotem z moczem wydalamy 1,5l jak działa Field, czyli kłębuszki nerkowe od Sącza wodę z nich wyłapuje to co potrzebne i wyrzuca to co szkodliwe np. leki wchłania glukozę i aminokwasy nie wchłania fosforanów czy gdy za dużo pijemy to nerce Rozwiń » niż szkodzi, iż mamy zdrowe nerki serce to nie możemy wypić i 20l nerka sobie poradzić jeśli pijemy za mało to sytuacja jest dla nich znacznie gorsza, dlaczego o tym w następnych odcinkach przewodnika medycznego zapraszam do słuchania od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz internetowe radio TOK+Muzyka teraz 40% taniej. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj gdziekolwiek jesteś

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA