REKLAMA

Jelito drażliwe - cóż to takiego ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
22-03-2021 14:30 (Powtórka: )
Prowadzący:
Czas trwania:
01:40 min.
Udostępnij:

Jedną z najczęściej stawianych diagnoz w gabinecie medycznym, jeśli idzie o choroby czynnościowe przewodu pokarmowego to zespół jelita nadwrażliwego. Szacuje się, że choruje na nie około 10 procent populacji w Europie. Pojawia się najczęściej w 2 i 3 dekadzie życia. Rozwiń »
Objawy tej choroby nazywanej potocznie jelitem drażliwym to zaburzenia jelit, które charakteryzują się bólem lub dyskonfortem w jamie brzusznej, zwłaszcza podczas wypróżnień oraz zmiana ich rytmu. Także występujące biegunku lub zaparcia. Oprócz objawów ze strony jelit osoby z zespołem jelita nadwrażliwego mają często też inne dolegliwości, Często obserwuje się u nich występowanie depresji, drażliwość, osłabienie, niedobory pokarmowe, niedokrwistość oraz brak siły mięśniowej. Są też bardziej wrażliwe na leki i niektóre składniki pokarmowe.
Zazwyczaj pojawiają się u lekarza z powodu bólu oraz strachu przed nowotworem. Trzeba jednak zaznaczyć, że pomimo uciążliwości związanych z zespołem jelita drażliwego, choroba nie prowadzi do poważnych powikłań w szczególności nowotworu.

Korzystałam z : książki „Jelito drażliwe” autorstwa Hanny Stolińskiej Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
sponsorem programu jest dystrybutor suplementu diety probiotyków vivo miks Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska jedną z najczęściej stawianych diagnoz w gabinecie medycznym jeśli choroby czynnościowe przewodu pokarmowego to zespół jelita nadwrażliwego szacuje się, że choruje na nią około 10% populacji w Europie pojawia się najczęściej drugiej trzeciej dekadzie życia objawy choroby nazwanej potocznie tym drażliwym to zaburzenia jelit, które charakteryzują się Rozwiń » bólem lub dyskomfort w jamie brzusznej, zwłaszcza podczas wypróżnień oraz zmiany rytmu także występujące biegunki lub zaparcia oprócz objawów ze strony jelit osoby z zespołem jelita nadwrażliwego mają często też inne dolegliwości obserwuje się występowanie depresji drażliwość osłabienie niedobory pokarmowe niedokrwistość oraz brak siły mięśniowej są też bardziej wrażliwe na leki i niektóre składniki pokarmowe w zazwyczaj pojawiają się lekarza z powodu bólu oraz strachu przed nowotwory trzeba jednak zaznaczyć, że pomimo uciążliwości związanych z zespołem jelita drażliwego choroba ta nie prowadzi do poważnych powikłań, a w szczególności nowotworów przewodnik medyczny na zdrowie od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 40% zniżką! Dobrego słuchania w 2023!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA