REKLAMA

Oddawanie krwi - co to jest trombafereza i leukafereza

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
02-04-2021 14:30 (Powtórka: 23-09-2022)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:29 min.
Udostępnij:

Możemy oddać pełną krew, Rozwiń »
możemy także oddać samo osocze krwi.
Jest to tzw plazmefereza automatyczna.
Ale możemy także oddać tylko tzw trombocyty. I jest to trombafereza. Polega ona na pobraniu krwi od dawcy, która przepływając przez aparat ulega rozdzieleniu na krwinki płytkowe – trombocycty, które są gromadzone w oddzielnym jałowym pojemniku, a krwinki czerwone i osocze oddane są dawcy. Zabieg nie może zostać wykonany częściej niż 12 razy w roku i trwa od 1 do 2 godz.
Jest jeszcze leukafereza; polega na pobraniu od dawcy krwi pełnej do separatora, oddzieleniu krwinek białych, a następnie cyklicznie zwracane są krwinki czerwone, płytki krwi oraz osocze. Podobnie jak zabieg tromboaferezy krwinki białe można oddawać tą metodą co 4 tygodnie. Zabieg trwa ok. 2 godz.

Korzystałam z:

https://www.gov.pl/web/nck/metody-oddawania-krwi Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dziś do Ewa Podolska możemy oddać pełną krew, ale możemy także oddać samo osocze krwi jest tzw. plazmy Pereza automatyczna możemy także oddać tylko tzw. trombocytów jest trop afery za polega ona na pobraniu krwi dawcy która, przepływając przez aparat ulega rozdzieleniu na krwinki płytkowe trębacz cytaty, które są gromadzone oddzielnie jałowym pojemniku, a krwinki czerwone i osocze oddane są dawcy zabieg nie może zostać wykonany częściej niż Rozwiń » 12× w roku i trwa od 1 do 2 godzin jest jeszcze lęk afery polega ona na pobraniu od dawcy krwi pełnej dosypano tora oddzieleniu krwinek białych, a następnie cyklicznie zwracane są krwinki czerwone płytki krwi oraz osocze podobnie jak zabieg trąba Teresy krwinki białe można oddawać tą metodą co 4 tygodni zabieg trwa około 2 godzin przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35, a ponieważ proszę państwa już nie usłyszymy się przed świętami chcę państwu życzyć dobrych spokojnych i ciepłem takim ludzkim świat przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA