REKLAMA

Narząd słuchu - jak możemy go uszkodzić

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-04-07 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:30 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy o słuchu. Rozwiń »
A jak to się dzieje, że w ogóle słyszymy. Rzecz jest dosyć skomplikowana. Dźwięki to fala akustryczna - drgające powietrze. Ta fala wchodzi przez przewód słuchowy i jest odbierana przez błonę bębenkową.
Następnie za pomocą trzech kostek - (najmniejszych w ludzkim organizmie) młoteczka, kowadełka i strzemiączka drganie jest przenoszone do ucha wewnętrznego. Tu dochodzi do przekształcenia drgania w impuls nerwowy, który następnie trafia do ślimaka wypełnionego płynami ustrojowymi. W ślimaku znajdują się komórki rzęskowe, odpowiadające za odbiór impulsu nerwowo i przekazanie go do mózgu, gdzie jest interpretowany.
Co powoduje problemy ze słuchem ?
Wczoraj powiedziałam o hałasie. Dzisiaj kilka słów o innych przyczynach;
Na pogorszenie słuchu mogą wpływać choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, stwardnienie rozsiane, cukrzyca lub miażdżyca. Uszkodzenie słuchu mogą wywołać powikłania po chorobach dziecięcych: świnka czy ospa. A także nieleczone zapalenia i choroby narządów słuchu. Wpływ mogą mieć niektóre leki. Można także stracić słuch częściowo lub całkowicie, odwracalnie lub nie w wyniku urazów mechanicznych, wypadków, nagłych zmiany ciśnienia poczas nurkowania, czy skoków spadochronowych.

Korzystałam z:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/profilaktyka/jak-dbac-o-sluch/ Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska dzisiaj ciąg dalszy o słuch jak to się dziś w ogóle słyszy, że jest dosyć skomplikowana dźwięki to fala akustyczna drgający powietrznych ta fala wchodzi przez przewód słuchowy jest odbierana przez błonę bębenkową następnie za pomocą 3 kostek najmniejszy w ludzkim organizmie młoteczek jako wadę oka i ciemiączka drgania przenoszone do ucha wewnętrznego tu dochodzi do przekształcenia drgania impuls nerwowy, który Rozwiń » następnie trafia do ślimaka wypełnionego płynami ustrojowymi ślimaków znajdują się komórki rzęskowe odpowiadające za odbiór impulsu i przekazanie go do mózgu, gdy jest interpretowany co powoduje problemy ze słuchem wczoraj powiedziałam hałasie dzisiaj kilka słów o innych przyczynach na pogorszenie słuchu mogą wywołać choroby tak jak nadciśnienie tętnicze stwardnienie rozsiane cukrzyca miażdżyca uszkodzenie słuchu mogące wywołać powikłania po chorobach dziecięcej świnka czy osób, a także nieleczone zapalenia choroby narządu słuchu wpływ mogą być niektóre leki można także stracił słuch częściowo lub całkowicie odwracanie Lubnie w wyniku urazów mechanicznych wypadków nagłych zmian ciśnienia w taki jak nurkowanie czy skoki spadochronowe przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA