REKLAMA

Ucho - siedzibą zmysłu równowagi

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-04-09 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:58 min.
Udostępnij:

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważny jest zmysł równowagi. Rozwiń »
Bez niego nie mamy kontroli nad własnym ciałem. Nie moglibyśmy zrobić ani kroku.
Znajduje on się w uchu, a dokładniej w uchu wewnętrznym w błędniku. Polskie słowo błędnik jest odpowiednikiem łacińskiego określenia labyrinthus, czyli labirynt. Nazwa ta oddaje skomplikowaną budowę narządu równowagi, składającego się z tzw. woreczka i łagiewki oraz trzech półkolistych przewodów.
Wnętrze tych organów wypełnia galaretowata śródchłonka. płyn charakteryzujący się wysokim stężeniem jonów potasu Woreczek i łagiewka zawierają ponadto ziarenka soli wapnia zwane statolitami. Gdy ruszamy głoą owe statolity pod wpływem siły bezwładności, przetaczają się po rzęsatych włoskach komórek zmysłowych. Równocześnie ta sama siła bezwładności powoduje odchylanie się zastawek w tzw. bańkach przewodów półkolistych, a ruch ten uaktywnia tamtejsze komórki zmysłowe.
Pobudzone komórki zmysłowe przekazują odpowiednie sygnały do zakończeń tzw. nerwu przedsionkowego.
Nerw przenosi je do ośrodka równowagi w mózgu. Tam porównywane są z doznaniami narządów innych zmysłów, zwłaszcza tzw. proprioreceptorów.
Propriocepcja - inaczej zmysł kinestetyczny lub czucie głębokie - sprawia, że wiemy, jak ułożone są nasze kończyny - bez patrzenia na nie. Dzieje się tak, ponieważ informacje z różnych układów są przesyłane do ośrodkowego układu nerwowego, a impulsy pobudzające - do mięśni szkielu. To dlatego z z zamkniętymi oczyma możemy dotknąć palcami czubka nosa

https://www.poradnia.pl/zmysl-rownowagi-jak-dziala.html Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska na co nie zdajemy sobie z tego sprawy jak ważny jest zmysł równowagi bez niego mamy kontrolę nad własnym ciałem nie moglibyśmy zrobić ani kroku zmysł równowagi znajduje się w uchu, a dokładnie w uchu wewnętrznym błędy NIK-u polskie słowo błędnik jest odpowiednikiem łacińskiego określenia labiryntów, czyli labirynt nazwa to daje skomplikowaną budowę narządu równowagi składającego się tzw. woreczka i łagiewki Rozwiń » oraz 3 półkolistych przewodów w lecie tych organów wypełnia galaretowata śród członkach płyn woreczek i Łagiew Ka zawierają ponadto ziarenka soli wapnia zwane statutami, gdy ruszał głową wystarczy elity pod wpływem siły bezwładności przetaczają się w porze satyr włoska komórek zmysłowych równocześnie ta sama siła bezwładności powoduje odchylenie się zastawek tzw. bańkach przewodów półkolisty, a ruch ten uaktywnia tamtejszej komórki zmysłowe pobudzone komórki zmysłowe przekazują odpowiednie sygnały do zakończeń tzw. nerwu przedsionkowego nerw przenosi do środka równowagi w mózgu tam porównywane są z doznaniami narządów innych zmysłów, zwłaszcza tzw. pro podjął receptorów proponuje recepcja inaczej zmysł kinetycznych lub czucie głębokie sprawia, że wiemy jak ułożone są nasze kończyny bez patrzenia nań dzieje się tak, ponieważ informacje z różnych układów są przesyłane do ośrodkowego układu nerwowego, a impulsy pobudzające do miejskich szkieletu to dlatego m.in. zamkniętymi otrzyma możemy dotknąć palcami czubka nosa przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu, wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA