REKLAMA

Zarażonych kleszczy coraz więcej

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
13-04-2021 14:30 (Powtórka: 29-07-2021)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:39 min.
Udostępnij:

Kleszcz jest zwierzęciem przebiegłym, nie poczujemy, że nas ukłuł. Ale jeśli po powrocie do domu zobaczymy, że na nas siedzi, nie wpadajmy w panikę....To prawda, że może zarazić nas kilkoma chorobami, z których najczęstsze są borelioza i wirusowe zapalenie mózgu. Ale tylko ten kleszcz, który sam jest zarażony. A jakie jest prawdoopodobieństwo, że nasz kleszcz jest takim właśnie przypadkiem. Trudno podać precyzyjne liczby. Najwięcej kleszczy jest w pasie województw Polski wschodniej i południowej. Na Mazurach, Podlasiu , Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i na Ślasku - tam najwięcej stwierdza się najwięcej przypadków obu chorób. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych województwach nie ma boreliozy. Rozwiń »
Przy czym liczby te wzrastają.
Np na Śląsku w 2015 roku co piąty kleszcz był zakażony krętkami boreliozy. Obecnie liczba pajęczaków przenoszących groźne choroby dochodzi do 30%.
Większa ilość kleszczy jest efektem ciepłych zim. Choćby dlatego , że przeżywa wtedy więcej gryzoni, które są ich żywicielami.

Ciekawostka - o ile Mazowszu ryzyko zachorowania na chorobę odkleszczową jest średnie, o tyle są miejsca, w których liczba zakażonych kleszczy dochodzi nawet do 40%! Do miejsc takich, na terenie samej Warszawy, należą Las Bielański i Kabacki.

Korzystałam
https://polskatimes.pl/tu-jest-najwiecej-kleszczy-w-polsce-uwazaj-by-sie-nie-zarazic/ga/c14-14083023/zd/35382115 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie ido Ewa Podolska kleszcz jest zwierzęciem przebiegły nie poczuje, że nas oku, ale po powrocie do domu zobaczymy, że nas siedzi nie wpadajmy w pani to prawda, że może zarazić nas kilkoma chorobami, których najczęściej są borelioza i wirusowe zapalenie mózgu, ale tylko ten kleszcz, który sam zarząd w, a ja jest prawdopodobieństwo, że nasz kleszcz jest taki właśnie w przypadku trudno podać precyzyjnej liczby najwięcej kleszczy jest w pasie województw Rozwiń » Polski wschodniej i Południowej na Mazurach Podlasiu Lubelszczyźnie Podkarpaciu Małopolsce i na Śląsku tam najwięcej stwierdza się przypadków Obuchowicz nie oznacza to jednak, że w pozostałych województwach nie ma boreliozy w tym liczby te wzrastają np. na Śląsku 2015 roku co piąty kleszcz był zakażony rynkami boreliozy obecnie liczba dzieciaków przenoszących groźne choroby dochodzi do 30 prac zwiększy ilość kleszczy jest efektem ciepłych zim choćby, dlatego że przeżywa wtedy więcej gryzoni, które są ich żywiciela ciekawostka, o ile na Mazowszu ryzyko zachorowania na chorobę treściowo i średnich o tyle są miejsca, w których liczba zakażonych kleszczy dochodzi nawet 40% do miejsc takich na terenie samej Warszawy należą Las Bielański Kabacki przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA