REKLAMA

Rumień wędrujący - dobrze gdy go zauważymy

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-04-16 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:48 min.
Udostępnij:

Powiedziałam już, że jeżeli ugryzł nas kleszcz, wyjęliśmy go, to teraz powinniśmy obserwować . Co ? Nasze ciało, a dokładniej miejsce ukąszenia. Rozwiń »
Najbardziej znanym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Z tym, że wbrew nazwie rumień nie węduje. Powstaje w miejscu ukąszenia. Najpierw jest czerwoną plamą, potem się ona powiększa. To co jest charakterystyczne – to w środku przejaśnienie.
Taki jest klasyczny rumień, ale czasami wyglada nie tak klasycznie i nie tak łatwo go rozpoznać. Ale uwaga zaczerwienienie miejca zaraz oo ukaszeniu kleszcza to nie jest rumień wędrujący. Ten pojawia się nie wcześniej niż w drugim tygodniu od ukąszenia.
W tej chwili z reguły jest tak, że jeśli lekarz rozpozna klasyczny rumień wędrujący to nie kieruje na żadne testy tylko stawia diagnozę - borelioza i ordynuje kilkutygodniową kurację antybiotykiem. Takie postępowanie jest proste i logiczne tyle tylko, że rumień wędrujacy występuje tylko u części chorych; podawane dane są różne liczby, jedne mówią o co trzecim chorym, inne że ma go 60-70 procent. W wypadku dzieci tylko 10 procent. I to sprawę diagnostyki komplikuje. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska podziałami już, że jeżeli ukryć nas kleszcz wyjęliśmy go teraz powinniśmy obserwować co oczywiście nasze ciało, a dokładnie miejsce ukąszenia najbardziej znanym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący z tym, że wbrew nazwie rumieni wędruje powstaje w miejscu ukąszenia najpierw jest czerwona plama, która się powiększa to co jest charakterystyczne to w środku przejaśnień taki jest klasyczny rumień, ale czasem Rozwiń » wygląda nie tak klasycznie i wcale nie tak łatwo rozpoznać, ale uwaga zaczerwienienie miejsca zaraz po ukąszeniu kleszcza to nie jest rumień wędrujący ten pojawia się nie wcześniej niż w drugim tygodniu od ukąszenia w tej chwili z reguły jest tak, że jeśli lekarz rozpozna klasyczny rumień wędrujący to nie kieruje nas żadne testy tylko stawia diagnozę borelioza i ordynuje kilkutygodniową kurację antybiotykiem takie postępowanie jest proste logiczne tyle tylko, że rumień wędrujący występuje tylko część chorych podawane są różne liczby jedne mówią od trzecim chorym inny, że ma go 6070% wypadków dzieci tylko 10% i to sprawę diagnostyki komplikuje przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie umknęła ci audycja nic straconego publikujemy wszystkie jako podcasty na tokfm Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA