REKLAMA

Kleszcze - Jak wygląda rumień wędrujący

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-04-19 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:41 min.
Udostępnij:

Sytuacja gdy zauważymy po ukąszeniu kleszcza rumień wędrujący jest dobrą sytuacją z punktu postawienia diagnozy. Rozwiń »

Rozpoznanie klasycznego rumienia wędrującego jest równoznaczne z rozpoznaniem boreliozy i nie ma potrzeby potwierdzać tego żadnymi innymi badaniami.
Typowy rumień ma na początku postać plamy. Plama ta szybko powiększa się. Klasyczny rumień swoim wyglądem przypomina „tarczę strzelniczą”; w środku znajduje się owalna lub okrągła plamka po ukąszeniu kleszcza, wokół niej blady okrąg. Na zewnatrz czerwona obręcz, która z każdym dniem „wędruje” coraz dalej i staje się coraz większa
Rumień wędrujący powiększa się stopniowo przez kilka dni. Może osiągnąć nawet około 30 cm średnicy.To powiększanie się jest charakterystyczne dla rumienia.
Rozpoznanie jest pewne, gdy zmiana w ciągu kilku dni przekroczy średnicę 5 cm. Można zaznaczyć granicę rumienia długopisem i porównać jak się zmieniła.
Rumień nie swędzi, nie boli ani nie piecze. Niektórzy odczuwają, że jest on cieplejszy niż reszta ciała.

Może pojawić się wszędzie, ale zawsze jest to w pobliżu miejsca przebywania kleszcza w skórze. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska sytuacja, gdy zauważymy po ukąszeniu kleszcza rumień wędrujący jest dobrą sytuacją z punktu postawienia diagnozy rozpoznanie klasycznego rumienia wędrującego jest równoznaczne z rozpoznaniem boreliozy i nie ma potrzeby potwierdzać tego żadnymi innymi badania typowy rumień ma na początku postać plany plama ta szybko powiększa się w klasyczny rumień swoim wyglądem przypomina tarczę strzelniczą w środku znajduje się Rozwiń » owalna lub okrągła plamka po ukąszeniu kleszcza wokół niej blady okrąg na zewnątrz czerwona obręcz, która z każdym dniem wędruje coraz dalej i staje się coraz większa rumień wędrujący powiększa się stopniowo przez kilka dni może osiągnąć nawet około 30cm średnicy do powiększania się jest charakterystyczny rumień rozpoznanie pewne, gdy zmiana w ciągu kilku dni przekroczy granicę 5cm można zaznaczyć granice mienia długopisem i porównać jak się zmieniła rumień nie swędzi nie boli ani nie pieczy niektórzy odczuwają, że jest on cieplejszy niż reszta ciała może pojawić się wszędzie, ale zawsze jest w pobliżu miejsca przebywania leszcza skórze przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternasty 35 przewodnik TOK FM na zdrowie jeśli niema teraz czasu to wszystkie audycje Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu, wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA