REKLAMA

Ukąszenie kleszcza - jak odróżnić rumień wędrujący od niegroźnej reakcji alergicznej

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-04-20 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:31 min.
Udostępnij:

Przypomnijmy: charakterystyczny objaw boreliozy to rumień wędrujący - czerwona plama, która się powiększa, później w środku powstaje przejaśnienie. Rozwiń »
Badanie krwi na boreliozę w takiej sytuacji nie jest konieczne. Można zatem powiedzieć, że ci pacjenci, u których pojawi się rumień wędrujący, są w najlepszej sytuacji, gdyż mają pewne i wczesne rozpoznanie boreliozy.

Uwaga nie każde zaczerwienienie na skórze po ukłuciu przez kleszcza jest rumieniem wędrującym. Może być to zwykły odczyn alergiczny. Jak odróżnić jedno od drugiego ?
Rumień wędrujący pojawia się najwcześniej w 2 tygodniu od ukąszenia kleszcza, natomiast reakcja alergiczna zazwyczaj zaraz.
Rumień wędrujący będzie się powiększał przekraczając umowną granicę 5 cm średnicy natomiast reakcja alergiczna jest zwykłym zaczerwienieniem skóry, które ma tendencje do zanikania w czasie.
Jeżeli po ukłuciu przez kleszcza rumień wędrujący nie pojawił się, by odpowiedzieć na pytanie czy jestem zarażony boreliozą potrzebne są odpowiednie testy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska przypomina charakterystyczny objaw boreliozy rumień wędrujący czerwona plama, która się powiększa później w środku powstaje pieszy badanie krwi na boreliozę w takiej sytuacji nie jest konieczne można zatem powiedzieć, że ci pacjenci, u których pojawi się rumień wędrujący są najlepszej sytuacji, gdy mają pewne i wczesne rozpoznanie boreliozy, ale uwaga nie każdy zaczerwienienie na skórze po ukłuciu przez kleszcza jest Rozwiń » rumień wędrujący może to być zwykła odczyn alergiczny jak odróżnić jedno od drugiego rumień wędrujący pojawia się najwcześniej w drugim tygodniu od ukąszenia kleszcza natomiast reakcja alergiczna zazwyczaj zaraz potem rumień wędrujący będzie się powiększał, przekraczając tę umowną granicę 5cm średnicy natomiast reakcja alergiczna jest zwykłym zaczerwienieniem skóry, które ma tendencję do zanikania w czasie jeśli po ukłuciu przez kleszcza rumień wędrujący nie pojawił się w odpowiedzi na pytanie czy jest zarażona boreliozą potrzebne są odpowiednie testy przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie umknęła ci audycja Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu, wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA