REKLAMA

Przesiewowe badanie słuchu u noworodków

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-04-22 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:47 min.
Udostępnij:

Czy wiedzą Państwo, że w Polsce dzięki przesiewowym badaniom noworodkow można wykryć az 29 chorób. Wśród tych badań jest także badanie słuchu. Jest to Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków realizowany dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rozwiń »
 Szacuje się jednak, że 2-4 dzieci na 1 tys. noworodków rodzi się z poważnymi uszkodzeniami słuchu.. Szybka diagnoza problemu w takich sytuacjach jest niezwykle ważna, bo pierwsze miesiące życia dziecka to tzw. „złoty okres rozwoju mowy”, w czasie, którego dziecko uczy się znaczenia różnych dźwięków, w tym także mowy, co pozwala mu na wypowiadanie pierwszych słów ok. 12 miesiąca życia.
Diagnostykę przeprowadza się w drugiej dobie życia dziecka.
Jest to metoda rejestracji otoemisji akustycznych wywołanych trzaskiem; nieinwazyjna i bezbolesna. Badanie wykonuje się najczęściej w wyciszonym pomieszczeniu gdy dziecko śpi. Aparat do badania przypomina pilota i jest zakończony długą sondą, której końcówkę wkłada się dziecku do ucha. Gdy ucho środkowe i wewnętrzne funkcjonują prawidłowo, sonda rejestruje na sygnał zwrotny. Wynik badania przesiewowego słuchu jest wtedy ujemny, co oznacza, że noworodek nie znajduje się w grupie dzieci podwyższonego ryzyka niedosłuchu.


https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/zdrowie-dziecka/badania-przesiewowe-noworodkow-aa-EKqg-hUgH-TKfi.html

https://www.medme.pl/artykuly/badanie-sluchu-u-dzieci-i-noworodkow-na-czym-polega,67745.html Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska czy wiedzą państwo, że w Polsce dzięki przesiewowych badań noworodków można wykryć aż 29 chorób wśród tych badań jest także badanie słuchu jest to program powszechnych przesiewowych badań słuchu noworodków realizowany dzięki fundacji wielkiej orkiestry Świątecznej pomocy szacuje się, że dwoje do czworga dzieci na 1000 noworodków rodzi się z poważnymi uszkodzeniami słuchu szybka diagnoza w takich sytuacja jest Rozwiń » niezwykle ważna, bo pierwsze miesiące życia dziecka to tzw. złoty okres rozwoju mowy w czasie, którego dziecko uczy się znaczenia różnych dźwięków w tym także mowy co pozwala mu na wypowiadanie pierwszych słów o około dwunastego miesiąca życia diagnostyka przeprowadza się w drugiej dobie życia dziecka jest to metoda rejestracji od emisji akustycznych wywołanych trzaskiem metoda nieinwazyjna bezbolesna badanie wykonuje się najczęściej wyciszonym pomieszczeniu, gdy dziecko śpi aparat badanie przypomina pilota jest zakończony długą sądową, której końcówkę wkłada się dziecku do ucha ucho środkowe i wewnętrzny funkcjonuje prawidłowo sąd zarejestruje na sygnał zwrotny wynik badania przesiewowego słuchu jest ujemny co oznacza, że noworodek nie znajduje się w grupie dzieci podwyższonego ryzyka niedosłuch przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternasty 35 przewodnik TOK FM na zdrowie przegapiły początek audycji cały Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA