REKLAMA

Choroby odkleszczowe: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-04-26 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:57 min.
Udostępnij:

Dzisiaj wrócimy do tematu kleszczy. W poprzednich odcinkach przewodnika medycznego omówiliśmy tę sytuację, gdy kleszcza na skórze zauważyliśmy i dodatkowo co jest bardzo korzystne był na skórze rumień wędrujący. Rozwiń »
A co się dzieje gdy kleszcz nas ukasił a my nawet o tym nie wiemy?
Jeżeli nas zaraził boreliozą to pojawią się dolegliwości - pierwsze to objawy przypominające grypę: ogólne osłabienie, gorączka, bóle głowy, mięsni i stawów.
Objawy odleglejsze to zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.
Często po upłwie wielu miesięcy, a nawet lat są one zdiagnozowane jako skutki boreliozy.
Na tym etapie pacjenci leczeni są w specjalistycznych placówkach w zależności od tego jaki narząd uszkodziła choroba.
Drugą chorobą najczęściej przenoszoną przez kleszcze to kleszczowe zapalenie mózgu.
Szacuje się, że od 3-15 procent kleszczy jest nosoicielem tego wirusa.
Co roku w Polsce wykrywanych jest średnio od 200 do 300 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu
Za najwięcej zakażeń KZM w Polsce - 70 proc. wszystkich przypadków, odpowiadają dwa województwa - warmińsko-mazurskie i podlaskie. Dzieje się tak ponieważ na północnym wchodzie Polski wykonywanych jest po najwięcej badań. Rozpoznawanie KZM jest trudne, a specjalistyczne testy w kierunku tej choroby - odpłatne. Wszystko to oznacza, że liczba przypadków KZM w Polsce może być znacznie wyższa.

https://pulsmedycyny.pl/eksperci-kleszczowe-zapalenie-mozgu-to-choroba-trudna-w-diagnozie-1112067

https://www.medistore.com.pl/zdrowie/borelioza-objawy Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska dzisiaj wrócimy do tematu kleszcz w poprzednich odcinkach przewodnika medycznego omówiliśmy tę sytuację zwykle ściana skórze zauważyliśmy i dodatkowo co jest bardzo korzystne był na skórze rumień wędrujący co się dzieje, gdy kleszcz nas ukąsi mamy nawet o tym nie wiemy, jeżeli zaraził nas boreliozą to pojawią się dolegliwości większe to objawy przypominające grypę ogólne osłabienie gorączka bóle głowy dziś Rozwiń » lista objawy odleglejsze to zapalenie stawów zaburzenia neurologiczne kardiologiczne często po upływie wielu miesięcy, a nawet lat są one zdiagnozowane jako skutki boreliozy na tym etapie pacjenci leczeni są specjalistycznych placówkach w zależności od tego jaki narząd uszkodziła choroba drugą chorobą najczęściej przenoszoną przez kleszcze to kleszczowe zapalenie mózgu szacuje się, że około od 3 do 15% kleszczy jest nosicielem tego wirusa co roku w Polsce wykrywanych jest średnio od 200300 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu za najwięcej zakażeń w Polsce 70% wszystkich przypadków odpowiadają 2 województwa warmińsko-mazurskie podlaskie nie znaczy to jednak, że w pozostałych częściach kraju zachorowalność zerowa na północnym Wschodzie Polski wykonywany jest po prostu najwięcej badań rozpoznanie kleszczowego zapalenia mózgu jest trudny, a specjalistyczny test w kierunku tej choroby odpłatne wszystko to oznacza, że liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu w Polsce może być znacznie niedoszacowana przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA