REKLAMA

Uwaga - w hałasie tracimy słuch !

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-05-05 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:57 min.
Udostępnij:

Ewa Podolska Rozwiń »
Drugą najczęstszą przyczyną utraty słuchu u ludzi dorosłych obok wieku jest hałas.
Jeśli długo jesteśmy narażeni na zbyt duży hałas, komórki słuchowe w uchu wewnętrznym zostają uszkodzone i obumierają. Im mniej komórek tym gorszy słuch.
Im dłużej i im głośniejsze dźwieki tym gorzej. W praktyce oznacza to, że jeśli każdego dnia przez wiele godzin jesteśmy narażony na więcej niż 85 dB,możemy uszkodzić sobie słuch.
A 85 decybeli - jaki to hałas
Porównajmy:
Normalna rozmowa: 60 dB
Ruchliwa ulica: 75-85 dB
Kosiarka: 90 dB
Piła łańcuchowa: 100-120 dB
Ciężarówka w odległości 7 m: 100 dB

Głośna muzyka na smartfonie: 112 dB
Dźwięk klaksonu: 110 dB
Koncert rockowy: 120 dB
Syrena karetki pogotowia: 120 dB
Silnik odrzutowy: 140 dB

Niektóre zawody bardziej niż inne narażają nas na ryzyko przedwczesnej utraty słuchu, ale może je także spowodować słuchanie głośnej muzyki podczas koncertów na żywo oraz przez słuchawki.

Jeśli musimy przebywać w głośnym otoczeniu, nośmy ochronniki słuchu.
W pracy, w domu, na koncercie czy w podróży.
Gdy słuchamy czegoś przez słuchawki, nie przekraczajmy 60% maksymalnej głośności urządzenia. Większość smartfonów ma wskaźnik, który ostrzega, gdy tak się dzieje. Nie nośmy słuchawek dłużej niż 60 minut dziennie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska drogą najczęściej przyczyną utraty słuchu ludzi dorosłych obok wieku jest hałas jeśli dług jesteśmy narażeni na zbyt duży hałas komórki słuchowe w uchu wewnętrznym został uszkodzony obumierają i mniej komórek tym gorszy słuch im dłużej i głośniejsze dźwięki tym gorzej w praktyce oznacza to, że jeśli każdego dnia przez wiele godzin jesteśmy narażeni na więcej niż 85 decybeli może uszkodzić sobie słuch, a 85 Rozwiń » decybeli, jaki to hałas w równej normalna rozmowa 60 decybeli ruchliwa ulica 75 do 85 kosiarka 90 decybeli Piła łańcuchowa 100 do 120 ciężarówka w odległości 7m 100 decybeli głośna muzyka na smartfonie to 12 decybeli dźwięk klaksonu 110 koncert rockowy 120 Syrena karetki pogotowia 120 silnik odrzutowy 140 decybeli niektóre zawody bardziej niż inne narażają nas na ryzyko przedwczesnej utraty słuchu, ale może także spowodować słuchanie głośnej muzyki podczas koncertów na żywo oraz przez słuchawki jeśli musimy przebywać w głośnym otoczeniu nośmy ochronniki słuchu pracy w domu na koncercie w podróż wysłuchamy, czego przez słuchawki nie przekraczają 60% maksymalnej głośności urządzeń większość smartfonów maska, która ostrzega tak się dzieje nie nośmy słuchawek dłużej niż 60 minut dziennie przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam, oraz sprawdź jak działa nowe internetowe radio TOK+Muzyka. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj wygodniej w aplikacji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA