REKLAMA

Celiakia - jedyne lekarstwo dieta

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-05-11 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:33 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy tematu celiaki. Rozwiń »
Na czym polega ?

Choremu szkodzi gluten, czyli białko zawarte w zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu. Pod wpływem glutenu dochodzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustek błony śluzowej, które odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych, które spożywamy. U osoby z celiakią wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych.

Celiakia jest u co setnego Polaka. Niegdyś uważano, że to choroba małych dzieci, z której wyrasta się po kilku latach diety bezglutenowej.Obecnie celiakię najczęściej wykrywa się u osób między 30 a 50 r. ż.
Dwukrotnie częściej chorują kobiety.

Celiakia jest chorobą na całe życie, dlatego bardzo ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy poprzedzonej badaniami. Uwaga! Zanim się zbadamy nie wolno przechodzić na dietę bezglutenową - np. na próbę, gdyż wyniki będą wtedy niemiarodajne.
Bez względu na rodzaj objawów diagnostykę celiakii może przeprowadzić wyłącznie lekarz gastroenterolog Skierowania nie może wypisać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Jedyną formą leczenia celiakii jest pozostawanie na ścisłej diecie bezglutenowej. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dobry Ewa Podolska 10 ciąg dalszy tematu cel jak na czym ona polega choremu szkodzi gluten, czyli białko zawarte w zbożach pszenicy życie i drzwi pod wpływem glutenu dochodzi do zaniku kosmków jelita cienkiego maleńkich wypustek błony śluzowej, które odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych, które spożywa osoby cel, jaki wchłanianie pokarmu jest upośledzony co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych celiakia jest co Rozwiń » setnego Polaka niegdyś uważano, że to choroba małych dzieci, z której wyrasta się po kilku latach jest bezglutenowe obecnie cele, jakie najczęściej wykrywa się u osób pomiędzy trzydziestym, a pięćdziesiątym rokiem życia dwukrotnie częściej chorują kobiety celiakia jest chorobą na całe życie dlatego bardzo ważny jest postawienie prawidłowej diagnozy poprzedzonej badaniami uwagę, zanim zbadamy nie wolno przechodzić na dietę bezglutenową np. na próbę, gdyż wyniki będą wtedy niemiarodajne bez względu na rodzaj objawów diagnostyka celiakii może przeprowadzić wyłącznie lekarz gastroenterolog skierowania nie może wypisać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jedyną formą leczenia cel, jaki jest pozostawanie na ścisłej diecie bezglutenowej przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam, oraz sprawdź jak działa nowe internetowe radio TOK+Muzyka. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj wygodniej w aplikacji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA