REKLAMA

Nie każda nietolerancja na gluten oznacza że chorujemy na celiakię

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-05-14 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:10 min.
Udostępnij:

Jeśli mamy objawy nietolerancji glutenu a przypominam mogą to być dolegliwości: jelitowe, kostno-stawowe, skórne, neurologiczno-psychiatryczne, endokrynologiczne oraz ginekologiczne to możemy sobie postawić pytanie: czy to jest tylko alergia na gluten, czy też celiakia. Zróżnicowanie nie jest wcale takie łatwe. Rozwiń »
Celiakia to choroba dotycząca całego ustroju, a nie tylko jelit. W przypadku spożycia glutenu pojawia się stan zapalny, który powoduje uszkodzenie wewnętrznej wyściółki jelita. Natomiast w wypadku alergii na gluten wyściółka jelita nie jest uszkodzona.
Aby postawić diagnozę konieczne są badania, które zleci gastroenterolog.
Są to badania genekonkretnych przeciwciał oraz biopsja jelita cienkiego.
Nietolerancja na gluten może ustąpić z wiekiem, natomiast celiakia jest chorobą nieuleczalną.
Korzystałam z :


https://bezgluten.pl/blog/celiakia-nietolerancja-glutenu-roznice Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
dzień dobry Ewa Podolska jeśli mamy objawy nietolerancji glutenu, a przypominam mogą to być dolegliwości jelitowe kostno-stawowe skórny neurologiczne psychiatryczne endokrynologiczne oraz ginekologiczne to możemy sobie postawić pytanie czy to jest tylko alergia na gluten czy też celiakia zróżnicowanie nie jest wcale takie łatwe celiakia choroba dotycząca całego ustroju, a nie tylko jelit w przypadku spożycia glutenu pojawia się stan zapalny, który powoduje uszkodzenie Rozwiń » wewnętrznej wyściółki jelita natomiast wypadku alergii na gluten wyściółka jelita nie jest uszkodzona, aby postawić diagnozę konieczne są badania, które zleci gastroenterolog są to badania genetyczne oceniające ekspresję konkretnych genów badania surowicy krwi na obecność konkretnych przeciwciał oraz biopsja jelita cienkiego nietolerancja na gluten może ustąpić z wiekiem natomiast celiakia jest chorobą nieuleczalną przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam, oraz sprawdź jak działa nowe internetowe radio TOK+Muzyka. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj wygodniej w aplikacji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA