REKLAMA

Czerniak - kto jest w grupie ryzyka ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-06-09 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:33 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy o najpoważniejszym nowotworze skóry, jakim jest czerniak. Kto jest w grupie ryzyka ? Rozwiń »
Po pierwsze: powiedziałam już Państwu, że najbardziej narażone na zachorowanie są osoby o jasnej karnacji skóry, jasnych oczach, blond lub rudych włosach, mające piegi.
Po drugie: jeśli ktoś jako dziecko doznawał oparzeń słonecznych to teraz w wieku dorosłym ma zwiększone ryzyko zachorowania.

Po trzecie: czerniak jest także uwarunkowany genetycznie.
Wystąpienie czerniaka w najbliższej rodzinie zwiększa to ryzyko trzykrotnie.
Jeśli zachorowało troje krewnych, to ryzyko zachorowania na czerniaka jest ponad
siedemdziesiąt razy wyższe niż w populacji ogólnej.

Oprócz promieni słonecznych do powstawania czerniaka może przyczyniać się również mechaniczne drażnienie określonego miejsca na skórze przez dłuższy czas.


Na pewne rzeczy takie jak karnacja wpływu nie mamy, ale na to czy się opalamy i czy stosujemy środki ochronne, czyli kremy z filtrem, już tak. Czyli sami możemy zwiększać lub zmniejszać nasze indywidualne ryzyko zachorowania na ten nowotwór.

Na typ naszej skóry i karnacje nie mamy wpływu, ale jednak są rzeczy na które mamy
wpływ, a które mogą zwiększyć lub zmniejszyć nasze indywidualne ryzyko zachorowania
na ten typ nowotworu. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska dzisiaj ciąg dalszy on najpoważniejszym nowotworze skóry, jakim jest Czerniak, kto jest w grupie ryzyka po pierwsze, powiedziałem państwu, że najbardziej narażone na zachorowanie są osoby o Jasnej karnacji skóry jasnych oczach blond lub rudych włosach mające opieki po drugie, jeśli ktoś jako dziecko znowu oparzeń słonecznych to teraz w wieku dorosłym ma zwiększone ryzyko zachorowania po trzecie Czerniak jest także Rozwiń » uwarunkowany genetycznie wystąpienie czerniaka najbliższej rodzinie zwiększa ryzyko trzykrotnie jeśli zachorowało troje krewnych to ryzyko zachorowania na czerniaka jest ponad 70× wyższe niż populacji ogólnej po czwarte oprócz promieni słonecznych do powstawania czerniaka może przyczyniać się również mechaniczne drażnienie określonego miejsca na skórze przez dłuższy czas na pewne rzeczy takich kadencja wpływu nie mamy, ale na to się opalamy i czy stosujemy środki ochronne, czyli krem z filtrem już tak czy wypadku czerniaka sami możemy zwiększać lub zmniejszać nasze indywidualne ryzyko zachorowania na ten nowotwór przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternasty 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz internetowe radio TOK+Muzyka teraz 40% taniej. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj gdziekolwiek jesteś

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA