REKLAMA

Czerniak - jak się chronić przed słońcem cz.1

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-06-11 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:39 min.
Udostępnij:

Na czym polega profilaktyka czerniaka – najgroźniejszego nowotworu skóry. Rozwiń »
Przede wszystkim na unikaniu oparzeń słonecznych.
Poparzenia mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia czerniaka aż dwukrotnie.
A jak działają promienie słoneczne ?

Promienie UVA i UVB są niewidzialne. Powodują uszkodzenie komórek i starzenie skóry. Promieniowanie UVB oddziałuje na komórki naskórka - zewnętrznej warstwy skóry. Odpowiada za oparzenia słoneczne i może powodować uszkodzenie DNA we wnętrzu komórki.
Promienie UVA mogą dotrzeć do najgłębszych warstw skóry właściwej. Powodują stres oksydacyjny, tworząc wolne rodniki, czyli toksyczne cząsteczki, które nasilają uszkodzenia w obrębie DNA.

Jak chronić skórę ?

- Stosujmy kremy z filtrem – minimum 30 SPF

Pamiętajmy, że działają jedynie przez określony czas, dlatego zaleca się powtarzać ich aplikację na skórę co 2 godziny. A także jeśli spociliśmy się, wyszliśmy z wody lub wytarli się ręcznikiem. To bardzo ważne, nawet produkty wodoodporne wymagają ponownej aplikacji w ciągu dnia.

- Ponieważ stosowanie kremów z filtrem UV nie chroni całkowicie skóry przed działaniem jego promieni unikajmy słońca między 11:00 a 16:00 - wtedy promieniowanie jest najsilniejsze.
- Nie śpijmy nigdy na słońcu wówczas ryzyko oparzenia jest największe
Korzystałam z:
https://www.akademiaczerniaka.pl/ochrona-skory Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska na czym polega profilaktyka czerniaka najgroźniejszego nowotworu skóry przede wszystkim na unikaniu oparzeń słonecznych poparzenia mogą zwiększać ryzyko wystąpienia czerniaka aż dwukrotnie, a jak działają promienie słoneczne promienie UVA UVB są niewidzialne powodują uszkodzenie komórek i starzenie skóry promieniowanie UVB oddziałuje na komórki naskórka zewnętrznej warstwy skóry odpowiada za oparzenia słoneczne i może Rozwiń » powodować uszkodzenie dna we wnętrzu komórki promienie UVA mogą dotrzeć do najgłębszych warstw skóry właściwej powodują stres oksydacyjny, tworząc wolne rodniki, czyli toksyczne cząsteczki, które nasilają uszkodzenia w obrębie Tena jak chronić skórę stosujmy kremy z filtrem minimum 30 SP pamiętajmy, że działają jedynie przez określony czas dlatego zaleca się powtarzać ich aplikacja na skórę co 2 godziny, a także jeśli spłaciliśmy się weszliśmy z wody lub wytarł ręcznikiem do bardzo ważny nawet produkty wodoodporne wymagają ponownej aplikacja wciągu dnia, ponieważ stosowanie kremów z filtrem uv chroni całkowicie skóry przed działaniem jego promieni unikajmy słońca między jedenastą, a 16 wtedy promieniowanie jest najsilniejsze niż śpimy nigdy na słońcu wówczas ryzyko oparzenia jest największe przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA