REKLAMA

Nadciśnienie - Prawie 5 mln Polaków, nie wie że jest chorych !

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-06-28 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:35 min.
Udostępnij:

Dzień Dobry Rozwiń »

Nadciśnienie należy do tych chorób, które nie bolą. Rozwijają się podstępnie, człowiek o nich nie wie, a one już dokonują zniszczeń w organizmie. Takimi chorobami są często nowotwory, miażdżyca, cukrzyca czy też zaćma.
Podstawową wykrycia tych chorób są badania profilaktyczne.
Z wykryciem nadciśnienia jest naprawdę prosta sprawa. Zwykła wizyta u lekarza rodzinnego.Prawda jest taka, że połowa chorych na nadciśnienie nie wie o tym. A ilu ich jest, tych nie wiedzących ? Aż trudno uwierzyć. Prawie 5 milionów Polaków.Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło prawie 10 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym. Co trzeci Polak !
Nadciśnienie powoduje nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych. Jego najgroźniejsze konsekwencje to zawał i udar. Nadciśnienie dwu, trzykrotnie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, ponieważ nasila miażdżycę tętnic wieńcowych. Zwiększa niebezpieczeństwo powstania tętniaka aorty oraz niewydolności serca. Nadciśnienie może uszkodzić naczynia krwionośne, a to prowadzi do niewydolności nerek. Może być ono także przyczyną uszkodzenia naczyń tętniczych siatkówki w oku i pogorszenia się wzroku. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska naciśnie nie należy do tych chorób, które nie bolą rozwijają się podstępnie człowiek nikt nie wie ona już dokonują zniszczeń w organizmie takimi chorobami są często nowotwory miażdżyca cukrzyca czy też zaćma podstawą wykrycia są badania profilaktyczne wykrycie nadciśnienia jest naprawdę prosta sprawa zwykła wizyta lekarza rodzinnego prawda jest taka, że połowa chorych na nadciśnienie nie wie o tym ilu jest tych Rozwiń » niewiedzących aż trudno uwierzyć w prawie 5 000 000 Polaków wg danych Narodowego Funduszu Zdrowia 2018 roku w Polsce żyło prawie 10 000 000 dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym co trzeci Polak nadciśnienie powoduje nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych jego najgroźniejszy konsekwencje to zawał i udar nadciśnienie dwu trzykrotnie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, ponieważ nasila miażdżycę tętnic wieńcowych zwiększa niebezpieczeństwo powstania tętniaka aorty oraz niewydolności serca nadciśnienie może uszkodzić naczynia krwionośne, a to prowadzi do niewydolności nerek może być ono także przyczyną uszkodzenia naczyń tętniczych siatkówki w oku i pogorszenia się z roku przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA