REKLAMA

Nadciśnienie - czy coś od nas zależy ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
29-06-2021 13:30 (Powtórka: 13-01-2022)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:48 min.
Udostępnij:

Dzień Dobry , Rozwiń »

Powiedziałam już jakie są skutki nadciśnienia tętniczego. Przypomnę tylko, że prawie połowa chorych na nadcisnienie nie wie o tym. Jest ich prawie 5 mln Polaków. Podsumowując dodam, że
nadciśnienie jest głównym pojedynczym czynnikiem ryzyka zgonu oraz zawału serca, udaru mózgu oraz choroby nerek. Na 7 mln zgonów z powodu zawałów serca, jakie co roku zdarzają się na świecie, aż 50% bezpośrednio związanych jest z nadciśnieniem. Przyczynia się ono także do 70% zgonów z powodu udarów mózgu, których co roku jest 5 mln na świecie.

Jaki jest z tego wniosek:
Mierzmy sobie raz w roku regularnie ciśnienie, a jeśli okaże się że cierpimy na nadciśnienie, to nie przestawajmy brać lekarstw, gdy tylko ciśnienie się obniży.
Przypominam co trzeci Polak ma nadcisnienie.
Z tego jasno wynika, że nie jest to tylko choroba ludzi po 60-tym roku życia, choć to prawda że są oni największą grupą pacjentów. Chorobę diagnozuje się coraz częściej u ludzi młodych koło 30- tki.
A skąd się bierze nadciśnienie ?
U około 95% pacjentów nadciśnienie tętnicze ma charakter pierwotny, co oznacza, że nie można jednocześnie określić jego przyczyny.
Niewatpliwie grają rolę czynniki genetyczne. Na nie ani na nasz wiek wpływy nie mamy. Natomiast są czynniki ryzyka na które mamy wpływ. nieprawidłowa dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu.
Pamiętajmy o tym
Korzystałam z;

http://domrodzinny.pl/nadcisnienie-tetnicze-jako-choroba-cywilizacyjna/ Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
dzień dobry Ewa Podolska powiedziałam już, jakie są skutki nadciśnienia tętniczego przypomnę, że prawie połowa chorych na nadciśnienie nie wie o tym jest ich prawie 5 000 000 Polaków, podsumowując dodam, że nadciśnienie jest głównym pojedynczym czynnikiem ryzyka zgonu oraz zawału serca udarom mózgu oraz choroby nerek na 7 000 000 zgonów z powodu zawału serca, jakie co roku zdarzają się na świecie aż 50% jest bezpośrednio związanych nadciśnienie Rozwiń » przyczynia się także do 70% zgonów z powodu udarów mózgu, których co roku jest 5 000 000 na świecie, jaki z tego wniosek mierzymy sobie raz w roku regularnie ciśnienie, a jeśli okaże się, że cierpimy na nadciśnienie to nie przestawać brać lekarstw tylko ciśnie się obniży przypominam co trzeci Polak ma nadciśnienie z tego jasno wynika, że nie jest tylko choroba ludzi po sześćdziesiątym roku życia, choć to prawda, że są oni największą grupą pacjentów chorobę diagnozuje się coraz częściej ludzi młodych koło trzydziestki, a skąd bierze się nadciśnienie około 95% pacjentów nadciśnienie tętnicze ma charakter pierwotny co oznacza, że nie można jednoznacznie określić jego przyczyny niewątpliwie grają rolę czynniki genetyczny na nie ani na nasz wiek wpływu nie mamy natomiast są czynniki ryzyka, na które mamy wpływ nieprawidłowa dieta palenie papierosów nadużywanie alkoholu pamiętajmy od przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA