REKLAMA

Skurcze nóg - niby rzecz błaha, ale dokuczliwa

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-07-05 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:04 min.
Udostępnij:

Śpimy sobie. Nagle robimy jakiś ruch nogą się, lub przeciągniemy się.... I ból, okropny, przeszywający. Nie przechodzi. Skurcz łydki, uda, czasem stopy. Skurcz, ale jaki. Można wyć z bólu. I nic nie pomaga, żaden ruch, żaden masaż. Trzeba czekać aż samo przejdzie. Skąd to się wzięło. Gdy byliśmy młodsi nie mieliśmy takich dolegliwości. Owszem zdarzał nam się skurcz łydki, ale nie tak mocny i nie tak długi. Rozwiń »
Kurcze mięśni dzielą się na idiopatyczne – czyli takie, o nieznanej przyczynie, oraz kurcze towarzyszące schorzeniom przewlekłym. Częstotliwość kurczów znacznie zwiększa się po ukończeniu 50 roku życia. Także w większym stopniu występują u kobiet w ciązy oraz u sportowców.
Co jest ich przyczyną ?
Np:
Siedzący tryb życia. Niewstawanie przez dłuższy czas życia od komputera, a także nieprawidłowe pozycje wypoczynkowe, zakładanie nogi na nogę.
To powoduje ucisk naczyń krwionośnych w nogach. Skutkuje to zaburzeniami ukrwienia kończyn dolnych i niedotlenieniem mięśni.

Inna przyczyną może być przemęczenie nóg; intensywny, długotrwały wysiłek lub podjęcie aktywności fizycznej po długiej przerwie – wówczas aktywizujemy partie ciała i mięśnie, które wcześniej nie były przez nas eksploatowane, stąd – zwłaszcza na początku jesteśmy narażeni na kurcze.
Także chodzenie w obcasach, duże obciążenie nóg, zwłaszcza przy otyłości mogą sprzyjać mikrourazom w mięśniach, które z kolei przyczyniają się do występowania skurczów i bólu nóg. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska śpimy sobie nagle robimy jakiś ruch nogą przeciągnie się i ból okropny przesuwający nie przechodzi skurcz łydki uda czasem stopy skurcz, ale jak można wyjść z bólu nic nie pomaga żaden ruch żaden masach trzeba czekać samo przejście, skąd się wzięło, gdy byliśmy młodsi nim i my takich dolegliwości, owszem, zdarza nam się skurcz łydki, ale nie tak mocny i tak dług kurcze mięśni dzielą się na idiopatyczne, czyli takie Rozwiń » o nieznanej przyczynie oraz kurczy towarzyszący schorzeniem przewlekłym częstotliwość kursów znacznie zwiększa się po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia także większym stopniu występują u kobiet wciąż oraz sportowców co jest ich przyczyna np. siedzący tryb życia nie stawanie przez dłuższy czas od komputera, a także nieprawidłowe pozycje wypoczynkowe zakładanie nogi na rok to powoduje ucisk naczyń krwionośnych w blokach skutkuje to zaburzeniami ukrwienia kończyn dolnych i niedotlenieniem mieć inną przyczyną może być przemęczenie nóg intensywny długotrwały wysiłek lub podjęcia aktywności fizycznej po długiej przerwie wówczas aktywizujemy partii ciała mięśnie, które wcześniej nie były przez nas eksploatowane stąd, zwłaszcza na początku jesteśmy narażeni na kort także chodzenie w obcasach duże obciążenie nóg czy otyłości mogą sprzyjać mikro oraz mięśniach, które z kolei przyczyniają się do występowania z kortów i bólu nóg przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie nie ma Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA