REKLAMA

Nie ma bezpiecznego opalania

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-07-21 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:00 min.
Udostępnij:

Czy to prawda że skórę należy chronić przed słońcem cały rok. A wówczas, gdy są pochmurne dni, także? Rozwiń »
Na oba pytania odpowiedź jest - tak !

Promienie UVA i UVB - docierają do Ziemi przez cały rok, działają na skórę także w cieniu i w pochmurne dni.
Nawet w taki dzień można doznać oparzenia. W dodatku niektóre powierzchnie silnie odbijają promienie wzmacniając ich działanie. Woda odbija 20 procent promieni ultrafioletowych, piasek 25 procent, najwięcej śnieg: od 75 do 95 procent promieni.

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że tylko osoby o jasnej karnacji powinny stosować kremy z filtrem. To prawda, że osoby które mają ciemną karnację rzadziej doznają oparzeń słonecznych, ale one też są narażone na skutki promieniowania.
Podobnie błędnie uważamy, że jeśli już jesteśmy opaleni to nie musimy stosować ochrony.
A czymże w ogóle jest opalenizna ?
Obroną naszej skóry przed oparzeniem słonecznym. W skórze zwiększa się produkcja barwnika, czyli melaniny. Pod wpływem słońca pogrubia się warstwa naskórka, a melanina zmienia jego zabarwienie. Dodatkowo na skórze pojawiają się różne zmiany.
Rogowacenie, przebarwienia, poszerzone naczyńka..Oczywiście, większość z nich jest niegroźna , ale są też takie z których może powstać najgroźniejszy nowotwór skóry - czerniak .

Stąd dermatolodzy uważają, że pojęcie tzw bezpiecznego opalania nie powinno istnieć, bo takiego nie ma Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska czy to prawda, że skórę należy chronić przed słońcem przez cały rok wówczas, gdy są pochmurne dni także na oba pytania odpowiedź jest tak promienie UVA i UVB docierają do ziemi przez cały rok działają na skórę także w cieniu w pochmurne dni nawet w takiej z chmurami można doznać oparzenia w dodatku niektóre powierzchnie silnie odbijają promienie, wzmacniając ich działań woda odbija 20% promieni ultrafioletowych piasek Rozwiń » 25% najwięcej śnieg od 75 do 95% promieni powszechnym błędnym przekonaniu jest to, że tylko osoby o Jasnej karnacji powinny stosować kremy z filtrem to prawda, że ci, którzy mają ciemną karnację rzadziej doznają oparzeń słonecznych, ale oni też są narażeni na skutki promieniowania podobnie błędnie uważam, że już jesteśmy opaleni to nie musimy stosować ochrony, a czymże w ogóle jest opalenizna obroną naszej skóry przed oparzeniem słonecznym skórze zwiększa się produkcja barwnika melaniny pod wpływem słońca pogrubia się warstwa naskórka, a melanina zmienia jego zabarwienia dodatkowo na skórze pojawiają się zmiany rogowacenie przebarwienia poszerzone naczyńka oczywiście większość z nich jest niegroźny, ale są też takie, z których może powstać najgroźniejszy nowotwór skóry Czerniak 100 z dermatologiem uważają, że pojęcie tzw. bezpiecznego opalania nie powinno istnieć, bo czegoś takiego nie ma przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodzi Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA