REKLAMA

Uczulenie na słońce - osutki świetlne. Jak je leczyć?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-08-12 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:35 min.
Udostępnij:

Wśród chorób, które wywołują promienie słoneczne są tzw. wielopostaciowe osutki świetlne. Szacuje się, że ta choroba może dotyczyć nawet 20 procent dorosłych. Zdecydowanie częściej dotyczy kobiet. Na 10 chorych, 9 to panie. Rozwiń »

Jednak w miejscach gdzie jest bardzo duże nasłonecznienie np. w Kaliforni częstość występowania osutek świetlnych jest taka sama u mężczyzn jak i u kobiet. Nie wykazano bezpośredniego związku między tą choroba a zmianami hormonalnymi. Objawy to wysypka, grudki lub pęcherzyki czasem jedno i drugie. Towarzyszy im świąd.

Pomagają leki histaminowe, które wykazują działanie przeciw świądowe oraz miejscowo preparaty z glikokortystereoidami. Jednak powinno się je stosować krótko, doraźnie tak by zmniejszyły się ostre objawy.

W leczeniu ciężkich przypadków zastosowanie ma fotochemioterapia. Polega ona na podaniu choremu specjalnych substancji będących fotouczulaczami, a następnie działaniu światła ultrafioletowego.

U jednej czwartej chorych z wiekiem dochodzi do ustąpienia objawów, u ponad połowy następuje z czasem poprawa. U pozostałej jednej czwartej objawy z wiekiem się nasilają Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska wśród chorób, które wywołują promienie słoneczne są tzw. wielu postaci owe osób świetne szacuje się, że ta choroba może dotyczyć nawet 20% dorosłych zdecydowanie częściej dotykają ona kobiety na 10 chory 9 państw jednak miejsca jest bardzo duże nasłonecznienie np. pani Marii częstość występowania osób ze świetnych jest taka sama umieszcza zabił kobietę nie wykazano bezpośredniego związku między tą chorobą Rozwiń » zmianami hormonalnymi objawy to wysypka grudki lub pęcherzyki czasem jedno drugie towarzyszy świąd pomagają leki histaminowe, które wykazują działanie przeciw świądowe oraz miejscowo preparaty z glikokortykosteroidów tam jednak powinno się stosować skrót doraźnie tak by zmniejszyły się ostre objawy leczenie ciężkich przypadków zastosowanie ma po chemioterapii polega ona na podaniu choremu specjalnych substancji będących foto uczula oczami, a następnie działaniu światła ultrafioletowego u 14 chorych z wiekiem dochodzi do ustąpienia objawów o ponad połowę następuje czasem poprawa w pozostałej 14 objawy z wiekiem się nasilają przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA