REKLAMA

Kodeks walki z rakiem - Nie pal !

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-10-07 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:39 min.
Udostępnij:

Wczoraj i przedwczoraj przedstawiałam Państwu 11 zaleceń Europejskiego Kodeksu walki z rakiem. Z badań wynika, że gdyby każdy stosował się do nich można by uniknąć prawie połowy wszystkich zgonów z powodu raka w Europie. Rozwiń »

Pierwsze z nich brzmi: Nie pal ! Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

Nowotworem bezpośrednio związanym z paleniem jest rak płuc. Jest on jednym z
najczęstszych i najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. W Europie palenie
tytoniu, a więc nie tylko papierosów, ale również fajki, cygar czy tzw. fajki wodnej
jest najsilniejszym czynnikiem ryzyka choroby nowotworowej płuc. W Europie
palenie powoduje szacunkowo 82 proc. przypadków raka płuc.

O tym że istnieje związek między paleniem a rakiem płuc wiemy wszyscy. Natomiast o wiele rzadziej łączymy ten nałóg z innymi nowotworami.
Tymczasem w krajach rozwiniętych 25-30% wszystkich zgonów z powodu nowotworów ma
związek z paleniem tytoniu. Ponad połowa osób, która długotrwale stosuje tytoń,
umiera na skutek palenia papierosów. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska wczoraj przedwczoraj przedstawiam państwu 11 zaleceń europejskiego kodeksu walki z rakiem z badań wynika że, gdyby każdy stosował się do nich można było uniknąć prawie połowy wszystkich zgonów z powodu raka w Europie w pierwszy z nich brzmi nie pal jeśli potrafisz przestać nie palić niepalący nowotworem bezpośrednio związane z paleniem jest rak płuc jest on jednym z najcięższych najgorzej rokujących nowotworów Rozwiń » złośliwych Europie palenie tytoniu, a więc tylko papierosów, ale również fajki cygara czy tzw. fajki Wodnej jest najsilniejszym czynnikiem ryzyka choroby nowotworowej płuc w Europie palenie powoduje szacunkowo 82% przypadków raka płuc o tym, że istnieje związek między paleniem, a rakiem płuc wiemy wszyscy natomiast o wiele rzadziej łączymy ten nałóg innymi nowotworami tymczasem w krajach rozwiniętych w 25 do 30% wszystkich zgonów z powodu nowotworów ma związek z paleniem tytoniu w ponad połowa osób, która długotrwale stosuje pytań umiera na skutek palenia papierosów przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie nie ma czasu posłuchać na Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA