REKLAMA

Kodeks walki z rakiem - uwaga na radon!

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-10-11 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:33 min.
Udostępnij:

Jednym z zalecen Europejskiego Kodeksu walki z rakiem jest: unikaj naturalnego promieniowania. Brzmi ono dosyć egzotycznie. O co tu chodzi ? Rozwiń »
Chodzi o radon: radioaaktywny gaz, bezbarwny i bezwonny.
Przedostaje się do wnętrza budynków i domów mieszkalnych bezpośrednio z gruntu. Może być także obecny w materiałach budowlanych i wodzie pitnej. We własnym mieszkaniu jesteśmy najbardziej narażeni na promieniowanie emitowane przez radon, ponieważ spędzamy w nim najwięcej czasu.
Gdy oddychamy to razem z cząsteczkami kurzu do naszych płuc dostają się przyklejone do nich cząsteczki radonu. Wydzielane przez nie promieniowanie może uszkadzać komórki w płucach i po pewnym czasie powodować raka płuca. Po paleniu papierosów jest on drugą przyczyną raka płuca.
Jeszcze gorzej jest jeśli dodatkowo palimy papierosy.
Połączenie palenia papierosów i promieniowanie radonu stwarza o wiele większe zagrożenie niż każdy z tych czynników z osobna. Szacuje się że gaz ten jest przyczyną 9 proc. przypadków raka płuca. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska jednym z zaleceń europejskiego kodeksu walki z rakiem jest w unika naturalnego promieniowania przemiana dosyć egzotycznie, o co tu, choć chodzi o radą radioaktywny gaz bezbarwny bezwonny przedostaje się do wnętrza budynków i domów mieszkalnych bezpośrednio z gruntu może być także obecny w materiałach budowlanych i wodzie pitnej we własnym mieszkaniu jesteśmy najbardziej narażeni na promieniowanie emitowane przez Radom, ponieważ Rozwiń » spędzamy w nim najwięcej czasu, gdy oddychamy to razem z cząsteczkami kurzu do naszych płuc dostają się przyklejony do nich cząsteczki radonu wydzielanych przez nie promieniowanie może uszkadzać komórki w płucach i po pewnym czasie powodować raka płuc po paleniu papierosów jest on drugą przyczyną raka płuc jeszcze gorzej jest jeśli dodatkowo palimy papieros połączenie palenia papierosów promieniowania radonu w fazie o wiele większe zagrożenie niż każdy z tych czynników osób szacuje się, że gaz ten jest przyczyną 9% przypadków raka płuc przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku w po czternastej 35 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA