REKLAMA

Wiatr zmniejsza smog? Nie zawsze!

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-10-11 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:48 min.
Udostępnij:

Im silniejszy wiatr, tym lepsza jest jakość powietrza. Wiatr smog wywiewa. Ale nie zawsze tak jest. Rozwiń »

Badania pokazały, że na południu kraju, gdzie występuje wiatr halny, efekt może być wręcz odwrotny – w dolinach miast mogą powstawać tzw. zastoiska zimnego powietrza, pogarszające jakość powietrza.

Przykład ? Kraków.

Jest położony w dolinie. Wiatr halny jest ciepły i unosi się do góry. Przewiewa więc miejscowości położone wyżej i praktycznie nie jest w stanie wywiać smogu z miasta.

Badania powietrza nad Krakowem z wykorzystaniem balonu od dwóch lat prowadzą naukowcy z AGH, UJ i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na pokładzie balonu widokowego, który lata nad Krakowem zawsze, gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne, znajdują się nowoczesne przyrządy do precyzyjnych pomiarów stężeń gazów cieplarnianych (CO2, CH4 i H2O), określenia składu pyłu zawieszonego oraz urządzenia meteorologiczne.

I co się okazuje ? Smog utrzymuje się do 100 metrów. Dopiero powyżej tej wysokości powietrze staje się czystsze.

Gdybyśmy chcieli zbudować budynek, na którego ostatnim piętrze moglibyśmy oddychać świeżym powietrzem, niezależnie od warunków, musiałby mieć ponad 100 metrów wysokości”- powiedział współautor badań Jakub Bartyzel, fizyk z Akademii Górniczo-Hutniczej. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska i silniejszy wiatr w tym lepsza jakość powietrza wiatr od wywiera, ale nie zawsze tak jest w Elanie pokazały, że na południu, gdzie występuje wiatr halny efekt może być wręcz odwrotnych dolinę miast mogą powstawać tzw. zastoiska zimnego powietrza pogarszających jakość przykład Kraków jest położony w Dolinie jak halny jest ciepły i unosi się do góry przebywa w miejscowości położonych wyżej i praktycznie nie jest w stanie Rozwiń » wywierać mogą z miasta badania powietrza nad Krakowem z wykorzystaniem balon od 2 lat prowadzą naukowcy AGH UJ tu i Instytutu Meteorologii gospodarki Wodnej na pokładzie balonu widokowego, który lata nad Krakowem zawsze, gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne znajdują się nowoczesne przyrządy do precyzyjnych pomiarów stężeń gazów cieplarnianych określenia składu pyłu zawieszonego oraz urządzenia meteorologiczne i to się okazuje smog utrzymuje się do 100m dopiero powyżej tej wysokości powietrze staje się czystsze, gdybyśmy chcieli zbudować budynek, którego ostatnim piętrze moglibyśmy oddychać świeżym powietrzem niezależnym warunków musiałby mieć ponad 100m wysokości powiedział współautor badań Jakub Bartyzel fizyk z Akademii Górniczo Hutniczej przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano, a teraz zapraszam państwa na informację Radia TOK FM przewodnik smogowy Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA