REKLAMA

Operacja Hiacynt w Warszawie. Gdzie spotykali się geje w latach 80.?

Gościnnie: Warszawa nadaje
Data emisji:
2021-11-12 05:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01h 09:14 min.
Udostępnij:

Film "Hiacynt" przypomniał o ponurej operacji organizowanej przez PRL-owską władzę przeciwko osobom homoseksualnym. Wywołał zainteresowanie zarówno samą operacją, jak i realiami życia gejów w latach 80. W Warszawie w tamtym czasie gejowskimi miejscami spotkań były toalety publiczne, np. nieistniejący dziś "Grzybek" na pl. Trzech Krzyży, tzw. pikiety w parkach, dworce. Takie ramy kontaktów wyznaczały warunki epoki, w której homoseksualiści powszechnie ukrywali swoją orientację. Pewnego rodzaju szarą strefą życia gejowskiego były niektóre knajpy: Alhambra, Antyczna, Ambasador czy Lajkonik. Rozwiń »

Wybraliśmy się na wędrówkę szlakiem takich miejsc. Autor tego odcinka podcastu, dziennikarz "Stołecznej" Wojtek Karpieszuk zaprosił jako przewodnika Remigiusza Ryzińskiego, którego książka "Hiacynt" niebawem ukaże się w księgarniach. O samej akcji opowiada w studio Krzysztof Tomasik, biografista i działacz LGBT. Gościnny felieton o tym, że akcja Hiacynt nie jest czysto polskim wynalazkiem, odczyta Mike Urbaniak.
Zapraszam do słuchania. Wojciech Tymowski, gospodarz podcastu "Warszawa nadaje". Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WARSZAWA NADAJE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA