REKLAMA

Zmiany w nowych normach jakości powietrza, które ogłosiła we wrześniu Światowa Organizacja Zdrowia w największym stopniu dotyczą dwutlenku azotu

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-11-11 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:49 min.
Udostępnij:

WHO wprowadziło dobową normę NO2 (25 µg/m³) i czterokrotnie zmniejszyło dopuszczalne stężenie roczne (z 40 do 10 µg/m³). Rozwiń »

Polskie powietrze na tle nowych norm wypada fatalnie. Np W 2020 r. z 9 małopolskich stacji mierzących PM2,5 nowych (ani zresztą starych) norm nie spełniała żadna. Najlepszy wynik, 18 µg/m³ średniej rocznej w Tarnowie, to ponad 3-krotnie więcej, niż zaleca WHO. Z trzynastu pomiarów NO2 nowe limity spełniał jeden. W całej Polsce w nowych rocznych standardach zmieściłoby się mniej niż 20 proc. stacji.

Dzisiaj więc kilka słow o dwutlenku azotu. Jest on jednym z tlenków azotu, które to należa należą do najgroźniejszych związków zanieczyszczających atmosferę. Są kilkakrotnie bardziej szkodliwe od dwutlenku siarki i niemal dziesięciokrotnie bardziej od tlenku węgla. W Polsce najwięcej jest ich w dużych miastach, bo jednym z głównych źródeł ich emisji jest transport drogowy. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA