REKLAMA

Dwutlenek azotu - skąd się bierze w powietrzu

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-11-12 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:46 min.
Udostępnij:

W tym tygodniu mówię o dwutlenku azotu. A to dlatego, że normy Światowej Organizcji Zdrowia dotyczące tego składnika smogu, uległy największemu zaostrzeniu (zalecana roczna norma nie powinna przekraczać 10 µg/m³ - dotąd było 40 µg/m³). NO2 ma ostry zapach oraz specyficzne brunatne zabarwienie. To właśnie za jego sprawą smog przyjmuje ten brzydki, brązowy kolor. Rozwiń »

Tlenki azotu - te wchodzące w skład smogu, powstają wskutek działalności człowieka, a konkretnie jest to efekt przedostawania się do atmosfery spalin samochodowych, a także toksyn emitowanych przez zakłady przemysłowe oraz związanych ze stosowaniem nawozów sztucznych. Mamy nowe normy, ale nawet stara norma czterokrotnie łagodniejsza od obecnie rekomendowanej, zwłaszcza w największych polskich miastach jest wielokrotnie przekraczana. Sytuacja taka występuje m.in. w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu, gdzie ruch samochodowy jest najbardziej natężony. Największa emisja NO2 jest powodowana przez samochody z silnikiem Diesla. Na pocieszenie można zaznaczyć, że Polska na tle Europy nie wypada najgorzej. Problem ten jest także bardzo poważny w najbardziej rozwiniętych państwach, takich jak np. Włochy, Niemcy czy Belgia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA