REKLAMA

TOK360: Unia nałoży kolejne sankcje na Białoruś, projekt Ziobry o dalszych zmianach w sądownictwie, nowa stolica Egiptu

TOK360
Data emisji:
2021-11-15 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
16:30 min.
Udostępnij:

Unia Europejska nałoży kolejne sankcje na Białoruś. Rozwiń »

Jutro prezydent z premierem będą rozmawiać o uruchomieniu art. 4 traktatu o NATO.

Przed przejściem granicznym w Kuźnicy koczuje około tysiąca migrantów.

Mimo długiego weekendu zakażeń jest prawie 1/3 więcej niż przed tygodniem. Prace nad ustawą pozwalającą szefowi sprawdzić czy pracownik jest zaszczepiony - właśnie utknęły.


Dotąd nie doszło do przewidywanego przez straż graniczną szturmu migrantów na przejście graniczne w Kuźnicy i niewiele wskazuje na to, żeby w najbliższych godzinach miało do niego dojść. Owszem, obóz w lesie po białoruskiej stronie został opuszczony. Ludzie - pod presją i z pomocą białoruskich służb przeszli przez zabudowania przejścia granicznego. Po białoruskiej stronie zostali przepuszczeni i na granicy zablokowani przez zaporę z drutu kolczastego, kordon policji i gotową do użycia armatkę wodną.

Z filmów publikowanych przez polskie i białoruskie służby wynika, że na samym przejściu zgromadziło się około tysiąca osób. Są bardzo spokojne. Niektórzy rozbijają namioty. Przejście od wielu dni jest nieczynne. Wydarzenia na granicy relacjonują światowe media. Co charakterystyczne CNN, BBC czy Sky News nadają ze strony białoruskiej. Po stronie polskiej dziennikarze muszą zatrzymać się kilka kilometrów od przejścia w Kuźnicy.
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz przekonywał w Poranku Radia TOK FM Dominikę Wielowieyską, że to dlatego, że migranci są na Białorusi. Cała rozmowa w Podcastach.

Unia Europejska daje zielone światło dla kolejnych sankcji na Białoruś. Mają objąć około 30 osób i podmiotów zaangażowanych w sprowadzanie migrantów na Białoruś. Mają raczej charakter symboliczny – mówiła w w programie A teraz na poważnie prof. Renata Mieńkowska-Norkiene z Uniwersytetu Warszawskiego. Cała rozmowa w Podcastach.

9512 nowych zakażeń koronawirusem - to dzisiejsze dane. Ministerstwo Zdrowia informuje, że zmarło 12 osób z COVID-19. Te liczby oczywiście nie oddają rzeczywistości, bo za nami długi weekend, ale i tak to duży wzrost z porównaniu z zeszłym poniedziałkiem. Zakażeń jest 30 procent więcej. Coraz więcej ludzi choruje i umiera, a polityka rządu sprowadza się wyłącznie do dokładania szpitalnych łóżek. Wprost podsumowała to w Poranku Radia TOK FM prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolożka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

45 kilometrów na wschód od Kairu powstaje nowa stolica Egiptu. Nowa Stolica Administracyjna ma być zamieszkana przez około 6-7 milionów ludzi w odróżnieniu od liczącej 20 milionów mieszkańców aglomeracji Kairu. W praktyce ze względu na jego wielkość oba miasta będą graniczyć.

Nowa stolica ma składać się z dzielnicy rządowej, biznesowej, rozległych parków i dzielnicy dyplomatycznej. - Budowana jest od podstaw - mówił w programie Połączenie dr Michał Lipa Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytet Jagielloński. Jeszcze jakiś czas temu wyglądało to na mało realny projekt, teraz jest on bliski realizacji, choć pewnie nie uniknie typowych dla nowych miast kłopotów. Cała rozmowa w Podcastach. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA