REKLAMA

Dwutlenek azotu - jak zmniejszyć jego emisję

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-11-16 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:51 min.
Udostępnij:

Wczoraj powiedziałam, że tysiąc sześciuset Polaków co rocznie umiera w wyniku działania dwutlenku azotu. Przyczym tlenki azotu szkodzą nam także w sposób bezpośredni. Są one bowiem prekursorami powstających w glebach związków rakotwórczych, które mogą przenikać do żywności. W tym przypadku ich wpływ na zapadalność na choroby przewlekłe i, w konsekwencji, śmiertelność jest bardzo trudny do oszacowania. Rozwiń »

Jesli idzie o powietrze, to o ile przed czasteczkami pyłu PM10 czy PM2,5 mogą w pewnym stopniu ochronić nas maski antysmogowe, to w przypadku dwutlenku tlenku azotu nie istnieje w zasadzie jakiekolwiek skuteczne zabezpieczenie. Czyli jedyne wyjście to ograniczenie emisji do atmosfery. A to wymaga wymaga w pierwszej kolejności ograniczenia ruchu samochodowego.

Druga kwestia to jakim samochodem jeździmy. Do redukcji tego problemu może przyczynić się między innymi kupowanie samochodów spełniających aktualne normy, czyli tzw europejski standard emisji spalin. Istotne jest również odpowiednie wyregulowanie silnika w pojeździe oraz regularny monitoring emisji tlenków azotu przez samochód w stacjach diagnostycznych. A także po prostu częściej korzystajmy z autobusu, tramwaju lub roweru. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA