REKLAMA

Palimy drewnem - niech nas nie zwiedzie biały dym

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-11-19 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:39 min.
Udostępnij:

Dlaczego palenie w kominkach coraz częściej jest zabronione. Trudno się nam z tym pogodzić . Przeciez widzimy na własne oczy, że dym z palenia drewna jest biały a ten z węgla czarny. Skojarzenie narzuca się samo. Coś co białe jest czyste, a czarne brudne. Rozwiń »

Tymczasem biały dym świadczy o dużej zawartości pary wodnej, natomiast wiele toksycznych gazów jest bezbarwnych. Badania pokazują, iż w porównaniu ze średnim lub dobrej jakości węglem spalanie drewna powoduje porównywalną lub nawet większą emisję szkodliwych substancji. Spaliny z kominka zawierają więcej pyłów i szkodliwych związków, między nimi tlenku węgla, akroleiny, styrenu, formaldehydu i benzoalfapirenu. Mniej jest w nich dwutlenku siarki i rtęci.

Tak czy owak niech nie zwiedzi nas ten biały dym; efekt spalania drewna

to zawsze setki substancji mniej lub bardziej szkodliwych.

Oczywiście podobnie jak w przypadku węgla ta szkodliwość zależy od rodzaju drewna, w jakim kominku palimy i jak to robimy. Tak czy owak generalnie na świecie panuje zgoda, że palenie w kominkach należy ograniczać. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA