REKLAMA

Herstorie: rewolucja jest kobietą - w Liberii ma twarz Leymah Gbowee

Gościnnie: Wysokie Obcasy
Data emisji:
2021-11-22 15:50
Czas trwania:
46:00 min.
Udostępnij:

Kiedy 7 października 2011 r. odbierała pokojową Nagrodę Nobla, żadna gazeta, żadne serwis na świeci nie zapomniał napisać o niej tego jednego zdania: “w 2003 r. zorganizowała strajk seksualny tysięcy liberyjskich kobiet.” Udowodniła, że w XXI w. można co prawda zorganizować rewolucję za pomocą Facebooka, ale niemniej skutecznie jest odwołać się do sposobów prababek. Rozwiń »
Jej młodość to głód, bezdomność i cierpienie. W rządzonej przez Charlesa Taylora Liberii rośnie całe pokolenie młodych mężczyzn, którzy nie przeżyli jednego dnia bez karabinu w ręku. Mord i gwałt to ich codzienność. matki patrzą, jak żołnierze gwałcą ich córki, córki patrzą na gwałcone matki. A ona im pomaga wyjść z traumy. Wreszcie uznaje, że przemoc trzeba zatrzymać.
O Leymah Gbowee, która wyprowadziła na ulice tysiące Liberyjek wszystkich wyznań, a następnie nakłoniła je do strajku seksualnego, w wyniku czego w końcu w końcu upadła krwawa dyktatura Taylora w najnowszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WYSOKIE OBCASY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 40% zniżką! Dobrego słuchania w 2023!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA