REKLAMA

Prawo do rzetelnego sądu sprzeczne z Konstytucją? "Trybunał" Julii Przyłębskiej wydaje coraz więcej tzw. "orzeczeń"

Na prawo patrz!
Data emisji:
2021-11-24 18:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
25:38 min.
Udostępnij:

"Trybunał" Przyłębskiej orzekł właśnie, na wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, że przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zapewnia prawo do rzetelnego procesu sądowego jest rzekomo niezgodny z polską Konstytucją. Europejską Konwencję Praw Człowieka Polska ratyfikowała w 1993 roku. Pod tą umową międzynarodową podpisało się w sumie 47 państw Rady Europy. Na razie państwem, które nie uznaje EKPC jest Białoruś, Konwencję uznają nawet Rosja czy Turcja. Rozwiń »

W konkretnej sprawie, o którą tu chodzi, mówiąc w uproszczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że obsadzenie Trybunału Konstytucyjnego "sędzią dublerem" narusza prawa człowieka, bo narusza prawo do sprawiedliwego sądu. To tzw. sprawa Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce. Kwestionowany przez Ziobrę i Przyłębską art. 6 konwencji głosi: "Każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą".

Nasz dzisiejszy gość, adwokat Mikołaj Pietrzak, dziekan warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej, autor licznych skarg do ETPCz w Strasburgu przypomina, że dopóki ETPCz nie zaczął orzekać przeciwko Polsce, wielu ludzi latami siedziało za kratami bez wyroku, w aresztach. Bywało, że nawet ponad 10 lat. Kiedy Polska zaczęła przegrywać takie sprawy prze Trybunałem problem wieloletnich aresztów się zmniejszył. Teraz może "wrócić stare". A przykład wieloletnich aresztów to tylko jedna z grup spraw, jakimi zajmował się Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Jest jednak jeszcze kwestia - jak w tytule: jak daleko może się jeszcze posunąć "Trybunał" Przyłębskiej.

Rozmowa odbyła się jeszcze przed ogłoszeniem przez "Trybunał" jego "orzeczenia". Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: NA PRAWO PATRZ!

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA