REKLAMA

Co gorsze niska emisja czy samochody ?

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2021-11-25 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:58 min.
Udostępnij:

Co bardziej zanieczyszcza powietrze : niska emisja czyli to, co snuje się nad ziemią i wyszło z kominów naszych domów, czy spaliny samochodowe. Zależy gdzie. Rozwiń »

Według NIK-u niska emisja odpowiada za około 90 procent zanieczyszczeń, komunikacja za 7 procent. To w skali całego kraju. Jednak są miejsca gdzie główym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest przemysł lub transport. To ostatnie dotyczy głównie dużych miast.

To właśnie tam toksyczne spaliny mają znaczący wpływ na liczbę przedwczesnych śmierci. Substancje zawarte w spalinach pojazdów są dużo bardziej szkodliwe niż zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu ze względu na to, że rozprzestrzeniają się w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi, w wysokich stężeniach oraz na niewielkich wysokościach. W centrach dużych miast, wpływ zanieczyszczeń z transportu na jakość powietrza może być nawet większy, zwłaszcza w przypadku stężeń dwutlenku azotu (NO₂). Z przeprowadzonych badań, wynika, że w Warszawie i Krakowie wpływ ten szacowany jest na ok. 75 proc.

Przy czym smog, który powodują samochody to nie tylko, a nawet głównie nie to, co leci z rur wydechowych. Pył samochodowy w 7% to przysłowiowe dymienie z rury. 11% to drobinki z opon i klocków hamulcowych. Reszta, czyli około 80%, to pylenie wtórny, czyli to, co leży na jezdni, a samochody wzbijają w powietrze przyjeżdżając. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 40% zniżką! Dobrego słuchania w 2023!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA