REKLAMA

Nie ma leku bez recepty, która leczy grypę

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2021-12-21 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:51 min.
Udostępnij:

Słuchajac reklam środków kupowanych bez recepty można by odnieść wrażenie, że jest pełno lekarstw na grypę. Rozwiń »
Co więcej weźmiesz i już. Popołudniu choroba cię rozłożyła,ale wziąłeś pastylkę i rano jesteś zwarty i gotowy do działania.
Po pierwsze grypa rzeczywiście człowieka powala
Wysoka gorączkę, suchy kaszel - tak duże osłabienie, że nawet młody, zdrowy człowiek nie ma siły wstać z łóżka, brak apetytu, bolą mięśnie i stawy. To wszystko nie ustępuje po lekach na przeziębienie. No, ale są takie reklamy, które sugerują, że właśnie ta tabletka jest lekiem przeciw grypowym. A to nieprawda !
Czy to znaczy, że nie ma leku niszczącego wirusa grypy. Jest ! Ale na receptę. Dlaczego więc relatywnie np. w porównaniu z antybiotykami rzadko jest zapisywany.
Po pierwsze żeby zadziałal musi być podany do 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. A my często zglaszamy się do lekarza później. Ale nawet jeśli zgłaszamy się na początku choroby to lekarz musi mieć 100 procentowa pewnośc, że to grypa.
Pewność taką daje test na obecność wirusa w nosie lub gardle.

Test ten kosztuje kilka złotych, ale......nie jest refundowany, więc rzadko jest wykonywany.
Jednak gdy u lekarza pojawia się dziecko, osoba starsza lub przewlekle chora powinna mieć wykonany test i w wypadku potwierdzenia grypy powinna zażywać lek przeciwwirusowy. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA