REKLAMA

TOK360: Wrzosek i Giertych inwigilowani za pomocą Pegasusa, TSUE o bezkarności urzędników, eksperci PAN o trzeciej dawce

TOK360
Data emisji:
2021-12-21 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
16:03 min.
Udostępnij:

Associated Press podała, że działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab potwierdziła, iż Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani przy pomocy opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus. Badacze nie byli jednak w stanie wskazać, kto dokładnie stoi za szpiegowaniem, ale podkreślono, że jedynymi klientami izraelskiej firmy są rządowe agencje. Rozwiń »

Oczywiście jest pewne prawdopodobieństwo, że Giertychem i Wrzosek zainteresowały się służby innego państwa, ale powiedzmy sobie szczerze, że prawdopodobieństwo jest niewielkie.

Roman Giertych w Wywiadzie Politycznym TOK FM wyliczał, że ma informacje o osiemnastokrotnej inwigilacji. Jak mówił, składa zawiadomienie we włoskiej prokuraturze, bo Pegasus miał być uruchomiony także w trakcie pobytu we Włoszech, gdzie miał spotkanie z klientem. Naruszono tajemnicę adwokacką - mówił Giertych. Cała rozmowa w Podcastach.

W Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd. Sugestie, że polskie służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej, są nieuprawnione -twierdzi - Stanisław Żaryn. Nie potwierdził ani nie zaprzeczył inwigilacji Romana Giertycha i Ewy Wrzosek Pegasusuem.

Do sprawy odnieśli się w programie Światopodgląd Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo oraz Adam Haertle, redaktor naczelny serwisu ZaufanaTrzeciaStrona.pl. Cała rozmowa w Podcastach.


Powołaniem organu kontrolnego raczej nie będzie zainteresowana jednak żadna siła polityczna, która dojdzie do władzy i przejmie kontrolę nad służbami, ale i tak będzie musiała zmierzyć się z zastaną sytuacją i dokonać oczyszczenia – mówiła w programie „A teraz na poważnie” dr Paulina Piasecka z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Cała rozmowa w Podcastach.

Omikron zagraża każdemu z nas - ostrzegają w najnowszym - 28smym już stanowisku - eksperci zespołu ds COVID przy Polskiej Akademii Nauk. Apelują o przyjmowanie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID, zachowywanie podstawowych zasad - dystansu i noszenia masek.

Nawet przy założeniu, że Omikron będzie mniej zjadliwy niż Delta, bardzo wysoka liczba zachorowań przełoży się na maksymalne obciążenie systemu ochrony zdrowia – zarówno szpitali, jak i placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Pamiętajmy, że w Polsce liczba lekarzy i lekarek oraz pielęgniarzy i pielęgniarek w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest dramatycznie niska, zdecydowanie najniższa wśród krajów Unii Europejskiej – ostrzegają eksperci PAN - Liczne kwarantanny mogą spowodować paraliż nie tylko systemu ochrony zdrowia, ale także pozostałej infrastruktury krytycznej dla funkcjonowania społeczeństwa: policji, straży pożarnej, służby granicznej, wojska, szkolnictwa, sądów, transportu publicznego, energetyki.

To wszystko nawet przy założeniu, ze Omikron będzie mniej zjadliwy niż Delta. A do tych informacji trzeba podejść ostrożnie - mówiła w Poranku Radia TOK FM Maria Libura, ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Cała rozmowa w Podcastach.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że sprzeczne jest z prawem unijnym, gdy Trybunał Konstytucyjny opierając się o krajowe przepis, gwarantuje bezkarność urzędnikom. I sądy powinny takie orzeczenie ignorować. O sprawie mówił Tomasz Bielecki, korespondent Gazety Wyborczej i Deutsche Welle w Brukseli był gościem Agnieszki Lichnerowicz w programie Światopodgląd. Cała rozmowa w Podcastach. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA