REKLAMA

TOK360: 775 ofiar COVID, KE wszczęła procedurę o naruszenie prawa przez Polskę, odwołano sędziego, który przywrócił Juszczyszyna

TOK360
Data emisji:
2021-12-22 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
18:25 min.
Udostępnij:

Komisja Europejska wszczęła kolejną procedurę o naruszenie prawa unijnego przez Polskę. Powodem są o ostatnie orzeczenia Trybunału Julii Przyłębskiej, który podważał kompetencje między innymi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według Komisji orzecznictwo polskiego Trybunału powoduje, że obywatele nie mają gwarancji, że w czasie ich procesu w polskim sądzie, będą przestrzegane podstawowe prawa obowiązujące w Unii. Rozwiń »
O sprawie mówił w TOK FM prof. Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Cała rozmowa w Podcastach.


Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati domaga się od premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśnień w sprawie inwigilowania Pegasusem mecenasa Romana Giertycha. "Kontrolowanie jego telefonu budzi podejrzenia o działania naruszające tajemnicę adwokacką lub obrończą, które w demokratycznym państwie prawnym stanowią nienaruszalną świętość, gwarantując prawidłowe funkcjonowanie państwa i wymiaru sprawiedliwości. Respektowanie tych tajemnic jest bezwzględną powinnością władzy publicznej - pisze do szefa rządu mec. Przemysław Rosati, który był gościem Mikołaja Lizuta w programie „A teraz na poważnie”. Cała rozmowa w Podcastach.


Zawieszony od dwóch lat w obowiązkach sędzia Paweł Juszczyszyn zapowiada, że złoży w prokuraturze kolejne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa urzędniczego przez prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego Macieja Nawackiego.
Juszczyszyn w poniedziałek na kilka godzin wrócił do pracy . Przyrócił go wiceprezes olsztyńskiego sądu Krzysztof Krygielski - tymczasowo pełniąc obowiązki prezesa . Decyzję zastępcy - jeszcze tego samego dnia - uchylił powołany na kolejna kadencję stary prezes Maciej Nawacki. Za to wczoraj (wtorek) sędzia Krygielski decyzją ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry został odwołany ze stanowiska.
- To nie było żadne bohaterskie zachowanie, to było wykonanie orzeczenia sądu, który nakazał przywrócenie sędziego Juszczyszyna do pracy. Musiałem działać zgodnie z prawem - mówił w „Pierwszym Śniadaniu w TOK-u” sędzia Krzysztof Krygielski, były już wiceprezes olsztyńskiego sądu. Cała rozmowa w Podcastach. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA