REKLAMA

TOK360: Kaczyński potwierdził, że służby mają dostęp do Pegasusa, ofiary protestów w Kazachstanie, rok po szturmie na Kapitol

TOK360
Data emisji:
2022-01-07 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
20:14 min.
Udostępnij:

Śledczy z Prokuratury Krajowej mają wyjaśnić okoliczności śmierci 12-letniej Kingi z okolic Dąbrowy Tarnowskiej. Dziewczyna, która w czerwcu ubiegłego roku postanowiła opowiedzieć o tym, że była molestowana - pod koniec ubiegłego miesiąca popełniła samobójstwo. W jej sprawie we wrześniu interweniował nasz reporter Michał Janczura. Rozwiń »
O sprawie dowiedziały się władze szkoły, policja, prokuratura, sąd rodzinny i centrum pomocy rodzinie. Ale Kamila musiała wrócić do domu, pod jeden dach z osobą, którą oskarża. Mimo że miała gdzie mieszkać - jej ciotka, która o sprawie opowiedziała naszemu reporterowi - chciała ją adoptować.
Organy państwa w tej sprawie zawiodły - co przyznaje szef Państwowej Komisji ds. Pedofilii Błażej Kmieciak.
Jest jeszcze jeden organ, który powinien zareagować na doniesienia w sprawie Kingi. To Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Który w ostatnim czasie miał inne zajęcia - wyliczał w poranku radia TO FM w rozmowie z gospodarzem audycji Jackiem Żakowskim były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Cała rozmowa w Podcastach.

26 ofiar i setki rannych - to dotychczasowy bilans trwających od niedzieli manifestacji w Kazachstanie. Bezpośrednim powodem ulicznych protestów są znaczne podwyżki cen gazu - ale w ocenie komentatorów przy tej okazji protestujący domagają się demokratyzacji kraju.
W przemówieniu do narodu prezydent Kasym Żomart Tokajew nazwał protestujących terrorystami i przyznał, że dał przyzwolenie żołnierzom na strzelanie do ludzi bez ostrzeżenia.
W Kazachstanie obowiązywała umowa społeczna, na mocy której społeczeństwo nie manifestowało masowo żądań politycznych, ale miało zagwarantowane możliwości zarobku. Dlaczego więc teraz postanowiło wyjść na ulice - wyjaśniał w TOK FM Krzysztof Strachota, kierownik Zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej w Ośrodku Studiów Wschodnich. Cała rozmowa w Podcastach.

W rok po szturmie na Kapitol zarzuty w sprawie usłyszało 725 osób, a wyroki otrzymało 71. Jedno z największych w historii śledztw wciąż nie odpowiedziało na kluczowe pytania dotyczące planowania i głównych odpowiedzialnych. Szósty stycznia nie doprowadził też do wielkich przetasowań politycznych. ale wzbudził społeczne obawy.
Według sondażu opublikowanego przez telewizję CBS, 66 proc. Amerykanów uważa, że demokracja w USA jest zagrożona, a 68 proc., że 6 stycznia był tylko zwiastunem dalszej przemocy politycznej.
Wydarzenia w USA w ich rocznicę komentowała w TOK FM prof. Małgorzata Zachara-Szymanska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cała rozmowa w Podcastach. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA