REKLAMA

TOK360: Żulczyk nie znieważył prezydenta, Brejza pozywa Kaczyńskiego, projekt Lewicy w sprawie Pegasusa

TOK360
Data emisji:
2022-01-10 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
20:24 min.
Udostępnij:

Pisarz Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa znieważenia prezydenta - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie i umorzył postępowanie. Chodzi o facebookowy wpis Żulczyka, w którym nazwał Andrzeja Dudę debilem. Rozwiń »
Nie po prostu, ale w kontekście wpisu Dudy na temat wyborów prezydenckich w USA, w którym gratulował on Joe Bidenowi udanej kampanii, ale nie wygranych wyborów.
Sędzia Tomasz Grochowicz podkreślał znikomą społeczną szkodliwość czynu Żulczyka. Obelżywe określenie - według sędziego - było częścią całego tekstu, które stanowiło krytyczną, a zarazem merytoryczną ocenę wypowiedzi prezydenta. Sam Żulczyk nie chciał komentować orzeczenia.
Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratura nie wyklucza złożenia apelacji. Choć swoim działaniem tylko spopularyzowała wpis. Tak bardzo broniła czci prezydenta, że dodatkowo go ośmieszyła.
I zmusiła do zadania po raz kolejny pytania - czy przepis o znieważeniu głowy państwa ma sens. - Nie bardzo - mówiła w programie „A teraz na poważnie” Joanna Szymańska z organizacji Article19. Cała rozmowa w Podcastach.


Jest poniedziałek i PiS z Solidarną Polską wciąż udają, że używanie przez nich Pegasusa do inwigilowania opozycji przed wyborami nie jest problemem. Jarosław Kaczyński twierdzi, że w ataku Pegasusem na Krzysztofa Brejzę z Koalicji Obywatelskiej nie chodziło o wybory, ale o podejrzenia poważnych przestępstw. Brejza odpowiada pozwem.
Nierówną walkę z władzą, która wedle doniesień Citizen Lab użyła wobec niej Pegasusa, prowadzi też prokurator Ewa Wrzosek. Opowiadała o tym w Poranku Radia TOK FM. Cała rozmowa w Podcastach.

Największym zwycięzcą ostatnich protestów w Kazachstanie może być... sam prezydent tego kraju Kasym-Żomart Tokajew. Jak mówił w programie Połączenie w TOK FM Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w czasie pacyfikowania protestów Tokajewowi udało się skutecznie ograniczyć wpływy byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, który od lat rządził krajem z "tylnego fotela" i miał uciec do Chin. Cała rozmowa w Podcastach. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA