REKLAMA

TOK360: Prezes NIK - przy zakupie Pegasusa złamano prawo, 19. tura rozmów o Turowie, były ochroniarz Szydło zostanie przesłuchany

TOK360
Data emisji:
2022-01-18 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
19:39 min.
Udostępnij:

Fundusz sprawiedliwości powinien się nazywać funduszem CBA - mówił podczas przesłuchania w senackiej komisji do spraw inwigilacji za pomocą Pegasusa szef NIK Marian Banaś. Z zeznań jego oraz jego poprzednika Krzysztofa Kwiatkowskiego wynika ze oprogramowanie zostało zakupione nielegalnie. Rozwiń »

W ciągu minionej doby odnotowano 19 652 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 709 - omikronem. To wzrost tydzień do tygodnia na poziomie 72 procent.

W Warszawie trwa kolejna - już 19. tura rozmów o kopalni w Turowie. Polski rząd dopatrzył się, że jedna z czeskich kopalni działa bez ważnej oceny środowiskowej.
Czesi uważają, ze rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców przygranicznych czeskich miejscowości do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Wystąpili więc do unijnego trybunału sprawiedliwości. Ten jeszcze nie rozpatrzył ich skargi, ale nałożył na Polskę środek tymczasowy w postaci zakazu wydobycia węgla. Ten zakaz nie jest respektowany, więc na Polskę nałożone zostały kary w wysokości pół miliona euro dziennie.
Aktualna wysokość kary to 15 milionów euro + odsetki, a Polska już otrzymała wezwanie do zapłaty. Od Czechów , i ewentualnego wycofania skargi zależy, czy kara będzie dalej naliczana.
W ostatnich dniach nastąpił zwrot akcji. Polski rząd dopatrzył się, że jedna z czeskich kopalni działa bez ważnej oceny środowiskowej.
A ten wysłał tym razem delegacje do Warszawy. Bo dotychczas to Czesi byli gospodarzem rozmów. Negocjacje komentował w audycji Światopodgląd w TOK FM starszy analityk ds. energetycznych w Polityce Insight, a jednocześnie szef PI Energy, Robert Tomaszewski. Cała rozmowa w Podcastach.

Będzie ponowne przesłuchanie byłego funkcjonariusza BOR-u, który w wywiadzie dla Gazety Wyborczej przyznał się do składania fałszywych zeznań w sprawie wypadku Beaty Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku. Śledczy zażądali zapisów całego wywiadu z byłym funkcjonariuszem BOR-u. Chcą też informacji o przebiegu jego kariery - wiele kwestii musi zostać zweryfikowanych - mówi Rafał Babiński, prokurator okręgowy. Gościem Wywiadu Politycznego w TOK FM był Sebastian Kościelnik, który kierując swoim seicento, zderzył się z rządową limuzyną Beaty Szydło. Cała rozmowa w Podcastach. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA