REKLAMA

Herstorie: kiedy Polki podbijały malarskie salony Paryża

Gościnnie: Wysokie Obcasy
Data emisji:
2022-01-24 15:50
Czas trwania:
58:25 min.
Udostępnij:

Ciągnęły do Paryża jedna za drugą. Były różnie urodzone i sytuowane, ale łączyło je jedno: najbardziej liczyła się dla nich sztuka. Na przełomie XIX i XX w. Montparnasse wyglądał bardziej jak wioska niż dzielnica Paryża, ale dla Polek, które chciały być malarkami i tak był to raj jakże odległy od zaściankowej Warszawy, gdzie kobieta nie mogła malować nagiego modela, bo rzekomo groziło to późniejszą bezpłodnością. Rozwiń »
W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów będzie mowa m.in. o Annie Bilińskiej, dziewczynie z kozaczą duszą, która swoim autoportretem wprawiła Paryż w osłupienie i nie, nie był to wcale akt. Akty malowała Mela Muter, o której współcześni mówili, że niepodobna, by tak piękna kobieta malowała tak okrutne i bezlitosne obrazy. W odcinku również opowieść o Anieli Pająkównie, dziewczynie, która złamała wszystkie zasady i której romans ze Stanisławem Przybyszewskim ostatecznie rozstrzygnął, że ten ostatni nie był wcale żadnym demonem, lecz łajdakiem w dodatku z złym stylu.
O tym wszystkim opowie gościni odcinka Sylwia Zientek, autorka "Polek na Montparnassie" Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WYSOKIE OBCASY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 40% zniżką! Dobrego słuchania w 2023!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA