REKLAMA

Ukryty cukier - płatki śniadaniowe

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2022-01-25 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

W naszym cyklu „ Cukier jest wszędzie” dziś trochę historii. Rozwiń »

Przez wiele lat elementem typowego amerykańskiego śniadaniu były: kiełbaski, steki, bekon i pieczona szynka....

Aż lekarze i naukowcy podnieśli alarm; precz z tym tłuszczem. To on powoduje udary, zawały, miażdżyce …. Ludzie - zacznijcie jeść zdrowo. No i nastąpiła zmiana. W drugiej połowie XX wieku zamiast bekonu i steków na stołach pojawiły się miseczki z płatkami – reklamowanymi jako bardzo zdrowe. A w środku dosypany garściami był cukier !

Ujawniła to książka o historii płatów zbożowych autorstwa Bruca i Crawforda pod tytułem „Płatkowanie Ameryki” wydana w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Podali oni kilka faktów:

- w co trzeciej paczce płatków śniadaniowych poziom cukru wynosi 10-25 procent , inna co trzecia paczka wypełniona jest cukrem aż w 50 procentach., a pewna marka w 70 procentach.

- Roczne wydatki – lata 70-te ubiegłego wieku – na reklamę płatków śniadaniowych przekraczają 600 mln dolarów, a koszt działań marketingowych na rzecz płatków jest dwa razy większy od łącznego kosztu składników do wytworzenia płatków.

- W 1979 roku – 11 letnie amerykańskie dziecko obejrzało już 20 tysięcy reklam telewizyjnych. Połowa z nich zachwalała: dosładzane płatki, słodycze , przekąski i napoje.

Czy możemy mówić o tym w czasie przeszłym. I czy rzecz dotyczy tylko Ameryki ? Pytania niestety retoryczne...

Korzystałam z „Jedzenie emocjonalne i inne podjadania” - Joanna Derda, Marta Pawłowska Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA